Menu

Aktualności - rok 2023

AA,DDA…czyli kto/co to jest ?

AA - Anonimowi Alkoholicy

AL ANON - są wspólnotą krewnych i przyjaciół alkoholików

AL -ATEEN - jest wspólnotą młodych ludzi, zwykle nastolatków, na których życie wpływa picie kogoś bliskiego

DDA - Dorosłe Dzieci Alkoholików

DDD- Dorosłe Dzieci z rodziny Dysfunkcyjnych

SLAA - Uzależnieni od seksu i miłości

DDP - Dorosłe Dzieci Przemocy

DDK - Dorosłe Dzieci Ofiar Kazirodztwa

FAS - Płodowy Zespół Alkoholowy

FASD - Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych

OCD -Zaburzenia obsesyjno - kompulsyjne

SA - Anonimowi Seksoholicy– dobrowolne grupy osób cierpiących na uzależnienie od seksu.

ZUI - Zespół uzależnienia od internetu

Anonimowi alkoholicy, czyli na czym polega fenomen wspólnoty AA

AA, czyli wspólnota Anonimowych Alkoholików, to ogólnoświatowy ruch wsparcia w trwaniu w trzeźwości. Jedynym warunkiem uczestnictwa w tzw. mityngach jest chęć zaprzestania picia. Spotkania charakteryzuje całkowita anonimowość.

Historia

Znaczenie Symbolu AA

AA - najprostszy symbol, pisany dużymi literami. Wypracowany, jako główny znak identyfikujący wspólnotę Anonimowych Alkoholików. Jest to najbardziej znany i popularny symbol AA (Al-Anon), społeczności utworzonej z rodzin i przyjaciół alkoholików.

Na czym polega fenomen Wspólnoty AA

Wspólnota Anonimowych Alkoholików powstała w 1935 roku w Akron w stanie Ohio. Wówczas, przebywający tam w interesach biznesmen z Nowego Jorku, zachowujący z powodzeniem trzeźwość, po raz pierwszy od lat zaczął szukać towarzystwa drugiego alkoholika. Ów biznesmen zaobserwował, że wspierając innych w trwaniu w trzeźwości sam przestaje mieć potrzebę „zaglądania do kieliszka”. Wspólnie z lekarzem – również uzależnionym od alkoholu – zaobserwowali, że ich zdolność zachowywania trzeźwości jest ściśle związana z niesieniem przez nich pomocy innym uzależnionym. Cztery lata później, w 1939 roku, wydana została książka „Anonimowi Alkoholicy” (zwana także Wielką Księgą), od której tytułu wspólnota wzięła nazwę. Spotkania

Członkowie AA regularnie spotykają się na swoich zebraniach – mityngach. Wiele z nich ma charakter otwarty: spotykają się osoby uzależnione, ich rodziny i bliscy. Inne grupy preferują tzw. „zamknięte spotkania”, na których omawia się problemy, których istota i sens mogą być niezrozumiałe dla osób spoza kręgu uzależnionych.

Na czym polega idea AA?

Jedną z zasad AA jest pełna anonimowość, dająca członkom grupy poczucie dyskrecji. Dlatego wspólnota AA nie rejestruje uczestników ani nie kontroluje ich aktywności. Nigdy nie ujawnia w mediach personaliów ani wizerunku swoich członków. Nie ma nawet list obecności. Podczas dyskusji można powiedzieć o sobie to, co uważamy za konieczne.

Kim są Anonimowi Alkoholicy?

Anonimowi Alkoholicy są wspólnotą mężczyzn i kobiet, której członkowie dzielą się między sobą swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój problem alkoholowy i pomagać innym alkoholikom w osiągnięciu trzeźwości. Jedynym warunkiem uczestnictwa w AA jest pragnienie zaprzestania picia. Wspólnota AA nie przyjmuje żadnych dotacji z zewnątrz, utrzymuje się z własnych, dobrowolnych datków. Spotkania AA nie są terapią, ale współdziałaniem ludzi wzajemnie wspomagających się w wyzdrowieniu z choroby alkoholowej. Wspólnota AA wypracowała Program Dwunastu Kroków, których poznanie i wdrożenie w nowe życie pozwala uwolnić się z więzów alkoholizmu, rozliczyć z przeszłością jak i zmienić sposób funkcjonowania na sugerowane przez wspólnotę życie według wartości duchowych.

Uczestniczenie w spotkaniach wspólnoty AA jest doskonałym uzupełnieniem leczenia alkoholizmu.

Jakich działań nie podejmuje AA?

To nietypowe, ale grupy AA nie rejestrują uczestników. Nie angażują się także w badania nad uzależnieniami. Nie kontrolują swoich uczestników ani ich nie śledzą. Nie biorą udziału w komisjach lub agendach społecznych. Wystawiają diagnoz lekarskich. Nie udzielają porad psychiatrycznych. Nie dają zwolnień lekarskich. Nie dają leków. Nie mają w swojej ofercie usług religijnych ani nie oferują zatrudnienia swoim uczestnikom. Nie pomagają znaleźć mieszkania, żywności, pieniędzy. Nie udzielają porad rodzinnych. Nie zobowiązują się do rozwiązania kłopotów życiowych. Dzięki tym zabiegom AA jest skuteczniejsze, a ośrodki terapii uzależnień działające wokół idei Anonimowych Alkoholików i idei 12 kroków notują duże sukcesy.

Obecnie wspólnota liczy ponad 2 miliony mężczyzn i kobiet i działa w ponad 140 krajach świata. Łącznie funkcjonuje ponad 100 000 grup AA.

Członkowie AA organizują mityngi również na terenie całej Polski. Częstotliwość spotkań oraz ich dostępność można sprawdzić na stronie internetowej AA.

Na terenie gminy Nadarzyn jest grupa AA „Klemens” spotyka się w niedzielę, godz. 16:00 do 18:00. W tym roku obchodzą 25lecie istnienia wspólnoty w Nadarzynie. Adres: Dom Parafialny Ul. Kościelna 3 05-830 Nadarzyn

Martyna Szwed
z-ca przewodniczącej GKRPA

Źródło:

https://www.google.pl/search?sca_esv=578749784&q=Symbol+aa&sa=X&ved=2ahUKEwiT65bp6qSCAxU93wIHHS7aCGAQ1QJ6BAhEEAE&biw=1912&bih=966&dpr=1

https://terapiakobiet.pl/co-to-jest-aa-i-skad-sie-wzieli-anonimowi-alkoholicy/

Anonimowi Alkoholicy (AA), czyli kto? - STOPuzależnieniom.pl (stopuzaleznieniom.pl)

 

  • 12 kroków

Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego” na lata 2022 2024

Szanowni Państwo,

od września 2022 r. Samorząd Województwa Mazowieckiego finansuje „Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego” na lata 2022 2024. Głównym jego celem jest identyfikacja podejrzenia zaburzeń depresyjnych u dzieci i młodzieży w wieku 12 do 21 roku życia mieszkających w województwie mazowieckim w latach 2022-2024 . Szczegółowe informacje dostępne są pod linkiem:

https://zdrowemazowsze.mazovia.pl/dzialania-z-zkresu-zdrowia-publicznego/programy-polityki-zdrowotnej/profilaktyka-zaburzen-depresyjnych-wsrod-dzieci-i-mlodziezy

Plakat informujący o depresji

Dni Otwarte w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie

„Dni Otwarte” w dniach 21-22.09.2023r. oraz 02-03.10.2023r. w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie przy ulicy Bohaterów Warszawy 4, 05-800 Pruszków

Dni Otwarte są częścią kampanii społecznej pt. „PrzeMOC – Nie milcz! Bądź bohaterem!” Realizowanej przez Zespół Ośrodków Wsparcia w Piastowie, Komendę Powiatowej Policji w Pruszkowie, Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich SOCJUS oraz Fundację NOVO Kampania finansowana jest w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie ZOW Piastów:

http://zowpiastow.pl/

  • Dni Otwarte w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie
  • Dni Otwarte w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie

18 powodów, dla których warto zrezygnować z picia alkoholu

1. Oszczędzasz pieniądze

skarbonka

2. Poczujesz się lepiej

przytulająca się para

3. Nigdy więcej nie masz kaca

4. Koniec z poczuciem winy z powodu picia

klęcząca sylwetka

5. Dość przeprosin

mężczyzna z teczką

6. Zyskujesz pewność siebie

Jak zwiększyć pewność siebie w 2 minuty? [naukowo potwierdzony sposób]

7. Optymistyczne nastawienie

powód do rezygnacji z alkoholu: regeneracja mózgu

8. Regenerujesz mózg

trenujący mózg

9. Regenerujesz wątrobę

wątroba

10. Lepszy stan skóry

powód do rezygnacji z alkoholu: lepsza skóra

11. Odzyskasz jasność umysłu

Mózg Umysł Jasne - Darmowa grafika wektorowa na Pixabay - Pixabay

12. Brak nasilenia objawów chorób psychicznych

Agnieszka Jucewicz: Ciche choroby. Depresję oswoiliśmy, ale innych kryzysów  się wstydzimy

13. Zdrowsze serce

powód do rezygnacji z alkoholu: zdrowsze serce

14. Mniejsze ryzyko choroby nowotworowej

Rysunek Rak Zdjęcia - darmowe pobieranie na Freepik


15. Utrata wagi

Utrata Wagi Omg - Stockowe grafiki wektorowe i więcej obrazów Waga -  Przyrząd do ważenia - Waga - Przyrząd do ważenia, Waga łazienkowa, Akronim  - iStock

16. Lepszy sen

powód do rezygnacji z alkoholu: zdrowszy sen

17. Stabilniejszy nastrój

powód do rezygnacji z alkoholu: stabilny nastrój

18. Nowe umiejętności radzenia sobie z problemami

Jak radzić sobie ze stresem? - turkusorg.pl

Co to jest FASD ?

Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) jest nieuleczalnym, niegenetycznym zespołem chorobowym mogącym wystąpić u dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży.

FASD charakteryzują:

  • uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego
  • zaburzenia neurologiczne
  • opóźnienie rozwoju fizycznego i psychicznego
  • zaburzenia zachowania
  • niedorozwój umysłowy o nadpobudliwość psychoruchowa
  • wady rozwojowe (m.in.: serca i stawów).

Skutkiem tych nieprawidłowości mogą być u dziecka trudności z:

  • uczeniem się
  • koncentracją uwagi
  • pamięcią i zdolnością do rozwiązywania problemów
  • koordynacją ruchową
  • zaburzeniami mowy
  • relacjami z ludźmi
  • przestrzeganiem norm społecznych.

Deficyty związane ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) mają wpływ na rozwój intelektualny oraz społeczny także w okresie dorastania i po osiągnięciu dorosłości. Najcięższą formę uszkodzeń wywołanych prenatalną ekspozycją na alkohol stanowi Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS), w którym oprócz uszkodzeń ośrodkowego układy nerwowego, jak opisane powyżej, wstępują również:

  • prenatalne i postnatalne zaburzenia wzrostu (masa + długość ciała)
  • dysmorfie twarzy (charakterystyczne cechy budowy twarzy: wąskie szpary powiekowe, brak rynienki podnosowej, brak górnej czerwieni wargowej).

Ponadto, do często występujących cech fizykalnych należą:

  • małogłowie (mikrocefalia)
  • spłaszczona środkowa część twarzy
  • krótki, zadarty nos o mała żuchwa
  • niesymetrycznie osadzone uszy
  • zmarszczka nakątna (w kąciku oka).

Powyższe cechy nie zawsze muszą świadczyć o uszkodzeniach wywołanych ekspozycją płodu na działanie alkoholu. Oceny tego, czy występowanie danej cechy jest związane z płodową ekspozycją na alkohol może dokonać tylko lekarz!

Pamiętaj, że zaburzeniom związanym z FASD można w 100% zapobiec poprzez abstynencję w ciąży!

Źródło: http://www.ciazabezalkoholu.pl/co-to-jest-fasd

Wykaz placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie informuje, że wg stanu na dzień 21 czerwca 2023 roku na terenie gminy Nadarzyn w Rejestrze placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku znajdują się:

  1. Lawendowy Dom Seniora ul. Tarniny 74, 05-830 Stara Wieś tel. 605-555-480
    dla osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych, w podeszłym wieku.
    Liczba miejsc: 56
    Podmiot prowadzący: Usługi Opiekuńcze Wojciech Matan
    Nr decyzji i rodzaj wydanego zezwolenia: Nr 473/2016 z dnia 8.03.2016 r.
    na czas  nieokreślony
    Numer w rejestrze: 129   
  2. Dom Aktywnego Seniora "Biały Bez" ul. Główna 153, Rusiec, 05-830 Nadarzyn
    tel. 504-101-042; 22 560-66-65 dla osób w podeszłym wieku.
    Liczba miejsc 44;
    Podmiot prowadzący: KPK Sp. z o.o.
    Nr decyzji i rodzaj wydanego zezwolenia: Nr 1060/2018 z dnia 14.06.2018 r.
    na czas określony do dnia 31.05.2026 r.
    Numer w rejestrze: 161  
  3. Dom Seniora "Seniorówka", ul. Poziomkowa 5C 05-830 Stara Wieś, tel. 889-758-260
    dla osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych, w podeszłym wieku
    Liczba miejsc: 54
    Podmiot prowadzący: Best Develop Sp. z o.o. 220
    Nr decyzji i rodzaj wydanego zezwolenia: Nr 203/2022 z dnia 16.12.2022 r.
    na czas nieokreślony
    Nr w rejestrze: 143

Więcej informacji w zakresie wyboru placówki opieki całodobowej można uzyskać na stronie:

https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/bezpieczny-wybor-placowek-opieki-calodobowej

Rejestr placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku dostępny jest na stronie:

https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/rejestr-placowek-zapewniajacych-calodobowa-opieke-osobom-niepelnosprawnym-przewlekle-chorym-lub-osobom-w-podeszlym-wieku-w-tym-prowadzonych-na-podstawie-przepisow-o-dzialalnosci-gospodarczej.

Źródło: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/rejestr-placowek-zapewniajacych-calodobowa-opieke-osobom-niepelnosprawnym-przewlekle-chorym-lub-osobom-w-podeszlym-wieku-w-tym-prowadzonych-na-podstawie-przepisow-o-dzialalnosci-gospodarczej

Bezpieczny wybór placówek opieki całodobowej

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie przypomina, że zgodnie z ustawą o pomocy społecznej działalność gospodarcza i statutowa w zakresie prowadzenia placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku może być prowadzona po uzyskaniu zezwolenia Wojewody.

Na rynku usług opiekuńczych istnieją także placówki, które działają bez wymaganego prawem zezwolenia. Często ze względu na niższy koszt pobytu, placówki takie oferują usługi na minimalnym poziomie, nie gwarantują odpowiedniej kadry, a tym samym nie zapewniają bezpieczeństwa przebywającym w nich osobom. Bardzo często mieszczą się w budynkach, które nie są przystosowane do świadczenia usług opiekuńczych przez całą dobę, np. występują w nich bariery architektoniczne.

W związku z tym, w trosce o zdrowie i życie osób wymagających wsparcia, zwracamy się do Państwa o odpowiedzialny wybór.

Więcej informacji w zakresie wyboru placówki opieki całodobowej można uzyskać na stronie:
https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/bezpieczny-wybor-placowek-opieki-calodobowej

Rejestr placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku dostępny jest na stronie:
https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/rejestr-placowek-zapewniajacych-calodobowa-opieke-osobom-niepelnosprawnym-przewlekle-chorym-lub-osobom-w-podeszlym-wieku-w-tym-prowadzonych-na-podstawie-przepisow-o-dzialalnosci-gospodarczej

W przypadku powzięcia informacji o możliwości funkcjonowania placówek zapewniających całodobową opiekę, które nie widnieją w rejestrze Wojewody prosimy o niezwłoczne przekazywanie informacji do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

GOPS w Nadarzynie

 

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia Dla Ofiar Przemocy w Piastowie

Logo Zespołu Ośrodków Wsparcia w Piastowie

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia Dla Ofiar Przemocy w Piastowie obejmuje swoim działaniem teren całego Województwa Mazowieckiego i we współpracy z innymi SOW-ami przyjmuje również ofiary przemocy z terenu kraju.

Z usług Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy mogą korzystać osoby dotknięte przemocą i jej skutkami. Pomoc w zakresie interwencyjnym realizowana jest poprzez:

  • zapewnienie schronienia osobom doznającym przemocy w rodzinie bez skierowania i bez względu na dochód na okres do 3 miesięcy z możliwością przedłużenia,
  • ochronę ofiar przemocy w rodzinie przed osobami stosującymi przemoc,
  • udzielenie natychmiastowej pomocy psychologicznej, medycznej i wsparcia,
  • rozpoznanie sytuacji osoby doświadczającej przemocy i opracowanie planu pomocy,
  • wspieranie osoby doznającej przemocy w przezwyciężaniu sytuacji kryzysowej,
  • prowadzenie psychoterapii indywidualnej ukierunkowanej na wsparcie ofiary przemocy oraz nabycie umiejętności ochrony przed osobami stosującymi przemoc,
  • prowadzenie grup wsparcia i grup edukacyjnych dla ofiar przemocy w rodzinie,
  • oddziaływanie korekcyjno-edukacyjne wobec osób stosujących przemoc,
  • przeprowadzanie diagnozy sytuacji dzieci i młodzieży oraz udzielanie im wsparcia psychologicznego i pedagogicznego,
  • udzielanie konsultacji wychowawczych.

W Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy prowadzone są następujące formy pomocy: psychologiczna, socjalna, prawna, medyczna, psychiatryczna, pedagogiczna, bytowa. Pomoc oferowana przez SOW w zakresie potrzeb bytowych realizowana jest poprzez:

  • całodobowy okresowy pobyt dla ofiar przemocy w rodzinie, z możliwością umieszczenia na okres do 3 miesięcy - bez skierowania i bez względu na dochód. W przypadkach uzasadnionych sytuacją ofiary pobyt może być przedłużony. Dysponujemy trzema pokojami schronienia. Każdy pokój jest wyposażony w 5 miejsc do spania, szafę, stół, krzesła i szafki,
  • pomieszczenie do zabaw dla dzieci,
  • miejsce do nauki (w świetlicy),
  • ogólnodostępna łazienka, wyposażona w sposób umożliwiający korzystanie przez osoby dorosłe i dzieci oraz osoby niepełnosprawne,
  • ogólnodostępna kuchnia z częścią jadalną,
  • pomieszczenie do prania i suszenia,
  • wyżywienie, odzież, obuwie,
  • środki higieny osobistej i środki czystości,
  • środki medyczne.

Pomoc oferowana przez SOW w zakresie terapeutyczno-wspomagającym realizowana jest poprzez: opracowanie diagnozy rodziny i indywidualnego planu pomocy ofierze przemocy w rodzinie, udzielania poradnictwa: medycznego, psychologicznego, prawnego, socjalnego, prowadzenie grup wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, prowadzenie terapii indywidualnej ukierunkowanej na wsparcie ofiary oraz nabycie umiejętności ochrony przed sprawcą przemocy, zapewnienie dostępu do pomocy medycznej, przeprowadzenie diagnozy sytuacji dzieci i udzielenie im wsparcia psychologicznego i specjalistycznej pomocy socjoterapeutycznej i terapeutycznej, udzielanie konsultacji pedagogicznych.

Źródło: http://www.zowpiastow.pl

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Piastowie

Logo zespołu Ośrodków Wsparcia w Piastowie

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Piastowie obejmuje swoim działaniem teren powiatu pruszkowskiego (Piastów, Pruszków, Brwinów, Raszyn, Nadarzyn, Michałowice). 

Z usług Ośrodka Interwencji Kryzysowej mogą korzystać:

  • osoby, które znalazły się w nagłym lub przewlekłym kryzysie psychicznym,
  • osoby obarczone następstwami wielu trudnych zdarzeń w życiu swoim i rodziny,
  • osoby doświadczające przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej, ekonomicznej
  • ofiary gwałtów, wypadków, napadów, katastrof,
  • dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe zagrożone prostytucją,
  • osoby zagrożone przestępstwami, które dotyczą handlu ludźmi,
  • osoby przeżywające stratę bliskiej osoby (rozstanie, śmierć) lub żyjące w zagrożeniu jej odejściem,
  • osoby przeżywające trudności małżeńskie,
  • rodzice doświadczający trudności wychowawczych,
  • osoby przeżywające gwałtowną, niekorzystną zmianę w życiu (utrata pracy, zagrożenie ciężką chorobą, odejście dzieci z domu),
  • osoby po próbach samobójczych i ich rodziny.

W Ośrodku Interwencji Kryzysowej prowadzone są następujące formy pomocy:

  • konsultacje psychologiczne,
  • konsultacje pedagogiczne,
  • poradnictwo socjalne,
  • porady prawne,
  • konsultacje psychiatryczne,
  • interwencja kryzysowa,
  • grupy wsparcia,
  • grupy edukacyjne,
  • warsztaty umiejętności wychowawczych,
  • warsztaty dla dzieci i młodzieży,
  • treningi psychologiczne.

Źródło: http://www.zowpiastow.pl

Kobiety i alkohol

grafika "ciąża bez alkoholu"

Czy wiesz, że alkohol działa bardziej toksycznie na kobiety niż mężczyzn?

  • Kobiety mają więcej tkanki tłuszczowej i mniej wody w organizmie niż mężczyźni;
  • Kobiety mają w żołądku znacznie mniej niż mężczyźni enzymów odpowiedzialnych za metabolizm alkoholu
  • Kobiety maja więcej estrogenów, które sprzyjają intensywniejszemu wchłanianiu alkoholu.

Kobiety są przeciętnie mniejsze od mężczyzn i mają niższą wagę, ale nawet jeśli kobieta waży tyle samo co mężczyzna, to po wypiciu identycznej porcji alkoholu jego stężenie w jej organizmie może być aż do 40 % wyższe.

Organizm kobiety wykazuje mniejszą, niż organizm mężczyzny, zdolność do obrony przed negatywnymi konsekwencjami picia alkoholu.

  • Ponieważ kobiety słabiej metabolizują alkohol w żołądku, większa jego ilość dociera do wątroby. Powoduje to jej niszczenie. Rozwój dysfunkcji wątroby występuje u kobiet po krótszym okresie picia i po mniejszych dawkach alkoholu niż u mężczyzn.
  • Alkohol powoduje u kobiet silniejsze dysfunkcje mózgu; zakłóca bardziej i jakościowo inaczej zdolności psychomotoryczne.
  • Pijące nadmiernie kobiety są bardziej narażone na upośledzenie funkcji poznawczych niż nadużywający alkoholu mężczyźni.
  • Alkohol zaburza funkcje hormonalne, co może zakłócić cykl miesiączkowy.
  • U kobiet pijących ryzykownie występuje zwiększone zagrożenie nowotworem sutka.
  • Alkohol wypłukuje wapń z organizmu i zakłóca metabolizm witaminy D. Nadużywanie alkoholu przez kobiety zwiększa predyspozycję do ostrych form osteoporozy i powoduje o wiele większą podatność na złamania kości (zwłaszcza w okresie menopauzy).
  • Ryzykowne spożywanie alkoholu przez kobiety może być przyczyną występowania zaburzeń nastroju, zwłaszcza o charakterze lękowym i depresyjnym.

Pamiętaj ! Każda ilość alkoholu spożywanego przez kobiety w ciąży działa toksycznie na rozwijające się w ich łonie dziecko.

Najpoważniejszym uszkodzeniem u dziecka, które doświadczyło prenatalnej ekspozycji na alkohol jest Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS, ang. Fetal Alcohol Syndrom).

Jest to zespół objawów obejmujący:

  • uszkodzenie mózgu
  • upośledzenie wzrostu
  • charakterystyczne cechy dysmorficzne twarzy.

Źródło:

  1. Fudała J.: „Kobiety i alkohol”, PARPAMEDIA, 2007
  2. Powstrzymać FASD Kampania Edukacyjna Instytut Nowej Kultury
  3. http://www.ciazabezalkoholu.pl/
  4. https://kcpu.gov.pl/kategoria-projektow/portale-edukacyjne/#aktualne

 

  • Poradnik Zdrowia Psychicznego

Poradnik Zdrowia Psychicznego

Szanowni Państwo,

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją "Poradnik Zdrowia Psychicznego". Publikacja została przygotowana przez profesjonalistów z programów wsparcia środowiskowego współpracujących z Bródnowskim Stowarzyszeniem Przyjaciół i Rodzin Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „POMOST” oraz przez osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Znajdziecie w niej Państwo podstawowe informacje dotyczące zdrowia psychicznego oraz możliwych ścieżek postępowania w przypadku zaistnienia kryzysu psychicznego, a także dane adresowe placówek i organizacji udzielających wsparcia osobom chorującym psychicznie na Mazowszu, przydatne adresy stron internetowych, tytuły filmów i książek wspierających proces zdrowienia.

Link do publikacji (kliknij tutaj) 

 

XIII Nadarzyński Bieg Rodzinny o Puchar Wójta Gminy Nadarzyn

Szanowni Państwo,

z radością zapraszamy do udziału w XIII Nadarzyńskim Biegu Rodzinnym o Puchar Wójta Gminy Nadarzyn. Startujemy 18 czerwca podczas imprezy XIV Piknik Rodzinny organizowanej w ramach Dni Nadarzyna. Nad bezpieczeństwem biegaczy czuwać będą: Policjanci z Komisariatu Policji w Nadarzynie, Strażnicy Gminni oraz Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadarzynie. Z nami pobiec każdy może. Szczegóły w załączonym regulaminie (kliknij tutaj) 

Organizatorzy:

Urząd Gminy Nadarzyn, Placówka Wsparcia Dziennego "Ognisko Tęcza", GOPS Nadarzyn, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Parafia Rzymskokatolicka Świętego Klemensa Papieża i Męczennika w Nadarzynie.

XXXIII Jasnogórskie Spotkania Uzależnionych- informacja

  • ulotka XXXIII Jasnogórskie Spotkania Uzależnionych
  • piktogram skoroszytu z listą wykonanych zadań

Badanie ankietowe, w zakresie przeprowadzanej diagnozy lokalnych zagrożeń społecznych

Szanowni Państwo,

Gmina Nadarzyn w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomani zaprasza do wzięcia udziału w badaniu ankietowym, w zakresie przeprowadzanej diagnozy lokalnych zagrożeń społecznych w tym, uzależnień behawioralnych, którego celem jest określenie skali i specyfiki problemów społecznych na terenie Gminy. Wykonawcą usługi jest Centrum Rozwiązywania Problemów Społecznych z siedzibą: Warszawa, ul. Plac Defilad 1. Badanie zostanie przeprowadzone w formie anonimowej ankiety elektronicznej. Prosimy mieszkańców o zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu badań poprzez wypełnienie ankiety pod linkiem:
http://badania.corigo.pl/ankieta/948780/nadarzyn-2023-badania-mieszkancy-zagrozenia-spol-w-tym-uzalez-behawioralne.html
W przypadku ewentualnych pytań prosimy o kontakt pod nr.: 22 739 73 20 w. 187 lub 183.

Z wyrazami szacunku,

GOPS w Nadarzynie

dv8HZrzs9fkWagIAAAAASUVORK5CYII=

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001 r.

Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia.

Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba związana z zaburzeniami nastroju. Mimo tego, że występuje bardzo często, wciąż jest stygmatyzowana, a osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy. Depresja jest uleczalna, choć może nawracać.

To choroba, która nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia. Na depresję chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, kobiety po porodzie, dzieci i młodzież. W przypadku dzieci i młodzieży depresja ma niestereotypowy przebieg. Zachorowania w tej grupie wiekowej rosną lawinowo.

10 charakterystycznych objawów depresji:

  1. smutek, przygnębienie, niemożność odczuwania radości („nic nie cieszy”);
  2. zmniejszenie zainteresowań (np. niechęć zajmowania się swoim hobby);
  3. zmniejszenie aktywności, apatia, spowolnienie, niechęć do działania;
  4. problemy ze snem (bezsenność lub nadmierna senność);
  5. zmniejszenie apetytu, spadek wagi ciała (rzadziej zwiększenie apetytu i przyrost masy ciała), suchość w ustach;
  6. uczucie ciągłego zmęczenia, brak energii;
  7. lęk, uczucie wewnętrznego napięcia, „niepokój w środku”;
  8. trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, wrażenie niesprawności intelektualnej;
  9. poczucie beznadziejności, niska samoocena;
  10. dolegliwości bólowe (bóle głowy, brzucha, bóle w klatce piersiowej, nerwobóle).

Depresję leczy się farmakologicznie lekami przeciwdepresyjnymi i psychoterapią. Czas leczenia dla każdego jest indywidualny. To nie wstyd zwrócić się o pomoc do lekarza. Szacuje się, że w Polsce ok. 8 mln ludzi cierpi na depresję lub stany depresyjne z czego tylko 1,5 mln jest zdiagnozowanych i leczonych.

pfwE9UWnGiYTOGgAAAABJRU5ErkJggg==

Na depresję nie pomogą dobre rady!

Powodują one jedynie zwiększenie poczucia winy, zmniejszenie samooceny, wycofanie, osamotnienie (pogorszenie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego.

Zamiast udzielać dobrych dać wspieraj emocjonalnie, rozmawiaj, interesuj się, zapytaj co się dzieje? Jak możesz pomóc?

Gdy zauważysz coś niepokojącego namów na wizytę u lekarza.

Choć zdrowej osobie wydaje się, że może pomóc, pewne stwierdzenia mogą zrobić więcej szkody niż pożytku. W stosunku do osoby z depresją unikaj zdań typu:

  • „Weź się w garść!”
  • „Inni mają gorzej!”
  • „Nie przesadzaj!”
  • „Wyjdź do ludzi!”
  • „Znajdź sobie zajęcie!”
  • „Nie rób mi tego!”
  • „Uśmiechnij się!”
  • „Życie nie jest bajką!”

5DyquESATymAAAAAElFTkSuQmCC

Depresja jest chorobą, tak samo jak cukrzyca czy nadciśnienie. Charakteryzuje się permanentnym smutkiem, obniżeniem nastroju, rozdrażnieniem, zobojętnieniem lub uczuciem pustki. Powoduje utratę zainteresowania czynnościami życia codziennego. Występują również inne objawy, które mogą obejmować:

  • słabą koncentrację,
  • poczucie nadmiernej winy,
  • niską samoocenę,
  • poczucie beznadziejności co do przyszłości,
  • zaburzenia snu,
  • zmiany apetytu lub wagi,
  • uczucie zmęczenia,
  • niską energię,
  • samookaleczenia,
  • myśli o śmierci lub samobójstwie

Depresja jest główną przyczyną niepełnosprawności na całym świecie i w znacznym stopniu przyczynia się do globalnego obciążenia chorobami. Skutki depresji mogą być długotrwałe lub nawracające i mogą znacznie wpłynąć na zdolność osoby do funkcjonowania i satysfakcjonującego życia, a także mogą doprowadzić do samobójstwa.

Depresja i związane z nią zaburzenia mogą mieć głęboki wpływ na wszystkie aspekty życia, w tym wyniki w szkole, produktywność w pracy, relacje z rodziną i przyjaciółmi oraz zdolność do uczestniczenia w społeczeństwie. Depresja dotyka wszystkich ludzi niezależnie od pochodzenia: dzieci, młodzież, starsze osoby, bogatych i biednych. Badania dowodzą, iż kobiety częściej zapadają na depresję niż mężczyźni.

Depresję można i należy leczyć. Najkorzystniejsze są metody kompleksowe, obejmujące psychoterapię i farmakoterapię. Nowoczesne leki antydepresyjne działają skutecznie i są bezpieczne.

Zamiast udzielać dobrych rad wspieraj emocjonalnie, rozmawiaj, interesuj się, zapytaj co się dzieje? Jak możesz pomóc?

  • Gdzie szukać pomocy w kryzysie psychicznym?

Gdzie szukać pomocy w kryzysie psychicznym?
Lista sprawdzonych miejsc i numerów telefonów

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji
tel. 22 594 91 00
(czynny w każdą środę i każdy czwartek od 17:00 do 19:00)

Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym
tel. 116 123
(poniedziałek-piątek od 14:00 do 22:00, połączenie bezpłatne)

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
tel. 116 111
(czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)

ITAKA - Antydepresyjny telefon zaufania
tel. 22 484 88 01
(poniedziałek-piątek od 15:00 do 20:00)

ITAKA - Telefon Zaufania Młodych
tel. 22 484 88 04
(dyżury psychologów od poniedziałku do soboty, od 12:00 do 20:00)

Bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich
tel. 0 800 108 108
(poniedziałek-piątek od 14:00 do 20:00)

Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna
tel. 22 425 98 48
(poniedziałek-piątek od 17:00 do 20:00, sobota od 15:00 do 17:00)

Telefon interwencyjny w sprawie zaginionych dzieci - Linia Nadziei
tel. 600 100 260
(czynne całodobowo)

Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej
woik.waw.pl
(pomoc udzielana jest nieodpłatnie w wymienionych na stronie lokalizacjach na terenie m.st. Warszawy)

Interwencja Kryzysowa i Krótkoterminowa Pomoc Psychologiczna
Punkt Interwencyjny (Śródmieście) pl. Dąbrowskiego 7, 00-057 Warszawa
tel./fax: 22 837 55 59, kom. 535 430 902
(poniedziałek-piątek od 8:00 do 20:00)

Dział Interwencji Kryzysowej (Ursynów)
ul. 6-go Sierpnia 1/5, 02-843 Warszawa
tel./fax: 22 855 44 32, kom. 514 202 619
interwencjakryzysowa@woik.waw.pl
(czynne całodobowo)

Przeciwdziałanie Przemocy w Rodzinie
Poradnia ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (Mokotów)
ul. Belgijska 4, 02-511 Warszawa
tel/fax: 22 845 12 12, kom. 667 833 400
poradnia-przemocdomowa@woik.waw.pl
(poniedziałek-piątek od 8:00 do 20:00)

Stowarzyszenia Animo - Odważ się żyć!
Wsparcie psychologiczne osób trudności z powodu zaburzeń lękowych.
tel. 22 270 11 65
Infolinia (w języku polskim) czynna jest od poniedziałku do czwartku w godzinach 18:00-21:00
Porady mailowe (w języku polskim i angielskim) pod adresem:
psycholog@stowarzyszenieanimo.pl

Pomoc dla nauczycieli i rodziców

Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli
tel. 800 080 222
(czynne całodobowo)

Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
tel. 800 100 100
(poniedziałek-piątek od 12:00 do 15:00)

Infolinia dla wychowawcy - pierwszy ogólnopolski telefon zaufania dla nauczycieli
tel. 0801 800 967
(poniedziałek, środa, czwartek od 17:00 do 19:00)

Pomarańczowa linia - program informacyjno-konsultacyjny dla rodziców dzieci pijących alkohol i zażywających narkotyki
tel. 801 140 068
(poniedziałek-piątek od 14:00 do 20:00)

Pomoc dla dzieci i młodzieży

Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli
tel. 800 080 222
(czynne całodobowo)

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta
tel. 800 190 590
(poniedziałek-piątek od 8:00 do 20:00)

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
tel. 800 12 12 12
(poniedziałek-piątek od 8:15 do 20:00)

Infolinia Rzecznika Praw Obywatelskich
tel. 800 676 676
(czynna w poniedziałki od godz. 10:00 do 18:00. Od wtorku do piątku od godz. 8:00 do 16:00)

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
tel. 116 111
(czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)

Młodzieżowy Telefon Zaufania
tel. 19288
(poniedziałek-piątek od 15:00 do 19:00)

Młodzieżowy telefon zaufania do rozmów o seksie. Piątkowe Pogotowie Pontonowe
tel. 22 635 93 92
(w piątki od godz. 16:00 do 20:00)

Telefon dla dzieci i nastolatków zaniedbanych, seksualnie wykorzystywanych, których rodzice piją - Telefon Stowarzyszenia Opta
tel. 22 27 61 72
(poniedziałek-piątek od 15:00 do 18:00)

Mapę z punktami pomocy dla osób w kryzysie psychicznym można znaleźć na oficjalnej stronie kampanii Forum Przeciwko Depresji.

  • Nie pozwól wygrać depresji

Nie pozwól wygrać depresji

Samorząd Województwa Mazowieckiego we wrześniu 2022 r. wdrożył do realizacji „Program polityki zdrowotnej zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego” na lata 2022-2024, którego celem jest identyfikacja podejrzenia zaburzeń depresyjnych u dzieci i młodzieży od 12 do 21 roku życia mieszkających w województwie mazowieckim w latach 2022-2024.

Cele szczegółowe Programu obejmują:

  1. skierowanie na sesje terapeutyczna minimum 90% uczestników z pozytywnym wynikiem badania przesiewowego w latach 2022-2024,
  2. zwiększenie poziomu wiedzy z zakresu zaburzeń depresyjnych u minimum 70% uczestników edukacji zdrowotnej spośród I grupy docelowej w latach 2022-2024,
  3. zwieszenie u minimum 70% uczestników szkoleń spośród II grupy docelowej, tj. kadry pedagogicznej, poziomu wiedzy z zakresu zaburzeń depresyjnych w latach 2022-2024.

Program zakłada przeprowadzenie badania przesiewowego w kierunku wykrycia depresji u wszystkich uczestników, którzy spełnią określone kryteria kwalifikacji. Świadczenia udzielane będą dzieciom i młodzieży od 12 do 21 roku życia. U osób z pozytywnym wynikiem badania planuje się przeprowadzenie konsultacji ze specjalistą, sesji terapeutycznych oraz podsumowanie terapii.

Udział w programie dla uczestników jest całkowicie bezpłatny.

Szczegółowe informacje dot. zapisów, godzin i miejsc udzielania świadczeń, dostępne są pod linkiem:
https://zdrowemazowsze.mazovia.pl/dzialania-z-zakresu-zdrowia-publicznego/programy-polityki-zdrowotnej/profilaktyka-zaburzen-depresyjnych-wsrod-dzieci-i-mlodziezy

  • Msza św. z okazji Światowego Dnia Chorego.

Msza św. z okazji Światowego Dnia Chorego

Zapraszamy w piatek
10 lutego 2023 roku, godz. 9.00

Parafia Rzymsko-Katolicka
p.w. św. Klemensa w Nadarzynie

Dla uczestników materiały informacyjne
z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Szczegóły na plakacie.

  • Oficyna Kultury - warsztaty plastyczne

Serdecznie zapraszamy na warsztaty plastyczne poprowadzone przez animatorów z placówki wsparcia dziennego "Ognisko Tęcza" GOPS Nadarzyn, słodki poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Młochowa i Klub Seniora GOPS Nadarzyn oraz część artystyczną zaplanowaną przez Nadarzyński Ośrodek Kultury. Miło nam będzie Państwa gościć.

Szczegóły na plakacie.

Punkt Informacyjno - Konsultacyjny w Nadarzynie
(Nadarzyn, Plac Poniatowskiego 42, wejście od strony ronda Armii Krajowej)

Dyżury specjalistów
Specjalista Stałe dni konsultacji Godzina Zapisy
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

czwartki

16.15 - 18.00

Bezpośrednio w Punkcie Konsultacyjnym
w dniach i godzinach przyjęć
tel. 22 729 82 74
lub w GOPS Sekcja Wsparcia Rodziny "Ognisko Tęcza"
tel. 22 739 73 11
pon. - pt.: 9.00 - 17.00

Psycholog
środy
piątki
17.00 - 19.30 11.30 - 14.00

Bezpośrednio Punkcie Konsultacyjnym
w dniach i godzinach przyjęć
tel. 22 729 82 74

Psycholog dziecięcy

Dni przyjęć do ustalenia w czasie zapisu.

Godziny do ustalenia podczas zapisu.

W GOPS Sekcja Wsparcia Rodziny "Ognisko Tęcza"
tel. 22 739 73 11
pon. - pt.: 9.00 - 17.00

Psychoterapeuta / specjalista
ds. przeciwdziałania przemocy
w rodzinie / mediator

poniedziałki
piątki
13.00 - 15.00
16.00 - 19.30

W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej
tel. 22 739 73 20
pon.: 9.00 - 17.00
wt. - czw.: 8.00 - 16.00
pt.: 8.00 - 15.00

Prawnik

wtorki

Od 16.15
Po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym.

W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej
tel. 22 739 73 20 w. 180, 181
pon.: 9.00 - 17.00
wt. - czw.: 8.00 - 16.00
pt.: 8.00 - 15.00

Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Pełnomocnik Wójta ds. uzależnień

poniedziałki, wtorki, środy, czwartki, piątki W godzinach pracy GOPS.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
tel. 22 739 73 20 w. 183, 187, 283

tel. 22 739 73 20 w. 180

AA "Klemens"

niedziele 16.00 - 18.00

Dom Parafialny w Nadarzynie (parter).

Zespół Ośrodków Wsparcia Ośrodek Interwencji Kryzysowej Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

05-820 Piastów
ul. Ks. J. Popiełuszki 24
/wejście od ulicy Orzeszkowej
Mail: zowpowiatpruszkow@gmail.com
Telefon: 22 753-45-56
Faks: 22 723-39-05

Czynny codziennie.

TELEFON INTEWENCYJNY
516 995 287
CZYNNY CAŁĄ DOBĘ

ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 24
05-820 Piastów

Umawianie wizyt do specjalisty:
tel. 22 753 45 56
fax. 22 723 29 05

Poradnia terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu

05-800 Pruszków
ul. Drzymały 19/21
III piętro

poniedziałek:
9.00 - 20.00
wtorek:
9.00 - 21.00
środa:
13.00 - 20.00
czwartek:
8.00 - 21.00
piątek:
8.00 - 18.00

Lekarz
Psycholog (Możliwość terapii w języku ukraińskim, białoruskim, rosyjskim).
Terapeuci

Poradnia terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu w Pruszkowie

tel. 22 758 84 11

Porady dla mieszkańców gminy Nadarzyn udzielane są bezpłatnie. Zapraszamy!

Krystyna Masłowska - pełnomocnik Wójta ds. uzależnień

Gdzie możesz udać się o pomoc?

Na terenie Gminy Nadarzyn

Komisariat w Nadarzynie
ul. Warszawska 13
05-830 Nadarzyn
Tel. 22 729 81 77

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Mszczonowska 24
05-830 Nadarzyn
Tel. 22 739 73 20

Ośrodek Zdrowia Nadarzyn
ul. Sitarskich 3
05-830 Nadarzyn
Tel. 22 729 91 46

Ośrodek Zdrowia Młochów
ul. Mazowiecka 5
05-830 Nadarzyn
Tel. 22 729 91 46

Ogólnopolskie telefony

801 199 990 Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki - Narkomania
- telefon zaufania oferuje profesjonalną pomoc w zakresie informacji, porad, wsparcia psychologicznego dla osób uzależnionych od narkotyków; osób okazjonalnie używających narkotyków; rodziców i przyjaciół osób używających narkotyków; pedagogów, nauczycieli, wychowawców; wszystkich innych osób zainteresowanych tym problemem
www: http://www.kbpn.gov.pl/portal?id=111047
czynny: codziennie w godzinach 16-21
koszt połączenia: całe połączenie płatne 35 gr

800 120 289 Infolinia Stowarzyszenia KARAN
- informacja skierowująca i pomoc w problemach związanych z narkotykami
www: http://karan.pl/index/?id=7bcdf75ad237b8e02e301f4091fb6bc8
czynny: w dni powszednie w godzinach 9-17
koszt połączenia: bezpłatne

22 823 65 31 Telefon Zaufania Uzależnień Stowarzyszenia „Monar”
www: http://monar.org/kontakt
czynny: w dni powszednie w godzinach 9-21
koszt połączenia: brak danych

22 844 44 70 Telefon Zaufania dla Rodzin z Problemem Uzależnienia
- telefon jest prowadzony przez Warszawskie Towarzystwo Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych „Powrót z U”
www: http://www.idn.org.pl/u/
czynny: w dni powszednie w godzinach 10-20, w soboty w godz. 10-15
koszt połączenia: brak danych

801 889 880 Telefon zaufania dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych i ich bliskich
- działający pod auspicjami Instytutu Psychologii Zdrowia PTP pierwszy w Polsce telefon zaufania dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych – tj. uzależnienia od hazardu, Internetu, seksu, zakupów, pracy czy jedzenia
www: http://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=115
czynny: codziennie (z wyjątkiem świąt państwowych) w godz. 17-22
koszt połączenia: całe połączenie płatne 35 gr

116 123 ePoradnia Psychologiczna Instytutu Psychologii Zdrowia PTP
- oferta Poradni jest kierowana do osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym, potrzebujących wsparcia i porady psychologicznej, młodych dorosłych, rodziców potrzebujący wsparcia w procesie wychowawczym i osób niepełnoprawnych
www: http://www.116123.info/
czynny: w dni powszednie w godzinach 14-22
koszt połączenia: brak danych

515 866 142 Telefon „Wsparcie Rodziców”
- Rodzice pokrzywdzeni pochopnym odebraniem dzieci (np. z powodu biedy czy nieporadności) mogą uzyskać pierwszą pomoc wolontariuszy oraz kontakt z instytucjami, udzielającymi wsparcia materialnego, psychologicznego oraz pomocy prawnej
www: http://rzecznikrodzicow.pl/telefon-wsparcie-rodzicow
czynny: poniedziałki-piątki w godz. 10.30-12.30
koszt połączenia: brak danych

116 111 Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
- Telefon prowadzi Fundacja „Dzieci Niczyje”
www: http://www.116111.pl/
czynny: cały tydzień, w godz. 12-22
koszt połączenia: połączenie bezpłatne

800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
- Bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i on-line dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania.
www: https://800100100.pl/
czynny: poniedziałki-piątki w godz. 12.00-15.00
koszt połączenia: brak danych

22 668 70 00 Warszawska „Niebieska Linia”
- pomoc psychospołeczna i prawna w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie; prowadzenie działań diagnostycznych i interwencyjnych, świadczenie pomocy specjalistycznej oraz wspieranie profesjonalistów; dyżur prawny w poradni odbywa się w poniedziałki i środy w godz. 18.00-22.00
www: http://www.niebieskalinia.pl/pages.php?assign=telefoniczna
czynny: w dni powszednie w godzinach 14-22
koszt połączenia: brak danych

800 120 148 Anonimowa policyjna linia specjalna
czynny: całą dobę
koszt połączenia: połączenie bezpłatne

801 888 448, 22 692 82 26 Telefon zaufania HIV/AIDS
- Telefon prowadzi Krajowe Centrum ds. AIDS
www: http://www.aids.gov.pl/
czynny: od poniedziałku od 9.00 do soboty do 21.00
koszt połączenia: numer 801: połączenie płatne za pierwszą minutę połączenia; numer warszawski: normalna opłata za połączenie

22 681 72 33 Telefon zaufania dla weteranów misji oraz ich rodzin
- Inicjatywa Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego
www: http://www.wim.mil.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1573
czynny: od poniedziałku do piątku, między godz. 17 a 20
koszt połączenia: brak danych

Źródło:
https://www.uzaleznienia.org.pl/telefony-zaufania

Informacje kontaktowe