Menu

Aktualności

Aktualności

Stronicowanie

 • 2020.09.09

  Spożywanie alkoholu w czasie ciąży a zdrowie dzieci

  Badania nad spożywaniem alkoholu przez kobiety ciężarne wykazały, że po upływie 40-60 min. od spożycia przez matkę alkoholu, stężenie w krwiobiegu płodu będzie równe stężeniu alkoholu we krwi matki.

  U kobiet które piją alkohol w okresie ciąży, spotykane są znacznie częściej porody niewczesne i przedwczesne oraz poronienia samoistne. U noworodków, matek pijących podczas ciąży, obserwowano bezpośrednio po urodzeniu obecność objawów zespołu abstynencyjnego (drżenia, wzmożone napięcie mięśniowe, osłabienie, zaburzenia snu, płaczliwość, trudności w ssaniu itp.).

  Więcej informacji po kliknięciu "czytaj więcej".

  Źródło: www.parpa.pl

 • 2020.09.09
  Trochę informacji o Kampanii „Ciąża bez alkoholu”

  Trochę informacji o Kampanii „Ciąża bez alkoholu”

  Głównym przekazem kampanii Ciąża bez alkoholu była informacja, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży, a każda ilość wiąże się z ryzykiem uszkodzenia płodu. Kampania zachęcała kobiety do zachowania całkowitej abstynencji w okresie ciąży.

  Celem kampanii było:
  - zmniejszenie liczby kobiet pijących w czasie ciąży,
  - zwiększenie wiedzy na temat negatywnego wpływu alkoholu na płód.

  Kampania trwa od 2007 roku a jej przesłanie jest nadal aktualne i bardzo potrzebne.

 • 2020.09.09
  Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS)

  Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS)

  Światowy Dzień FAS - święto obchodzone na świecie corocznie 9 września, mające na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływ na rozwój płodu, a w przyszłości - na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka. Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS) to zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń spowodowanych działaniem alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Jego skutkiem mogą być wady wrodzone (wady serca, nerek, OUN), spowolnienie rozwoju, niska masa urodzeniowa, dysfunkcje mózgu, problemy ze wzrokiem i słuchem, kłopoty z koncentracją i uczeniem się.

 • 2020.08.21

  „Niepokoi cię picie twoje lub twoich bliskich w czasie pandemii? Przeczytaj” - informacja PARPA

  „Do sięgania po alkohol skłania przedłużająca się sytuacja wysokiego poziomu napięcia powodowanego lękiem o zdrowie i życie własne i swoich bliskich, niepokojem o pracę, zarobki a tym samym zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, izolacją, ograniczeniem wolności, kontaktów z ludźmi, niepokojem o przyszłość, zburzeniem trwałych schematów funkcjonowania, nawyków, rytuałów…”.

  Zachęcamy do zapoznania się z materiałem przygotowanym przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w której zawarta jest:
  - informacja dla osób zaniepokojonych swoim piciem,
  - informacja dla osób będących w trakcie lub po leczeniu problemów alkoholowych,
  - Informacja dla członków rodzin osób pijących problemowo.

  Krystyna Masłowska - Pełnomocnik Wójta ds. uzależnień
  Źródło: http://parpa.pl/images/file/informacjadlaosobpijacych.pdf

 • 2020.08.21
  Sierpień miesiącem abstynencji

  Sierpień miesiącem abstynencji

Stronicowanie

Kontakt