-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu -
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka
Menu
Menu
Aktualności - rok 2022
Zapraszamy na
X Nadarzyńskie Dni Profilaktyki
i Zdrowego Stylu Życia
Z młodzieżą da się (do)gadać.
Kiedy:
3 grudnia 2022 r.
godz. 16.30 - 20.00
Gdzie:
sala widowiskowa NOK
Pl. Poniatowskiego 42, Nadarzyn
Wstęp wolny!
Piotr Nagiel gość specjalny X Nadarzyńskich Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia
5 listopada 2022 r. w Nadarzynie obchodziliśmy uroczyście 24. rocznicę powstania grupy AA Klemens. Motywem przewodnim tegorocznego spotkania były słowa „Krok za krokiem ku trzeźwości”, które zainspirowane były płytą Piotra Nagiela „Krok za krokiem”.
To właśnie Piotr Nagiel był gościem specjalnym tego pięknego i ważnego wydarzenia.
Piotr Nagiel ukończył Program Rozwoju Osobistego, Studium Pomocy Psychologicznej oraz Studium Terapii Uzależnień realizowane przez Instytut Psychologii Zdrowia w Warszawie. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi. Autor programu profilaktycznego o uzależnieniach od alkoholu i narkotyków dla młodzieży pt.: „Dopóki Masz Wybór”, który prezentowany jest w szkołach na terenie kraju.
Piotr Nagiel to również kompozytor, autor tekstów, wokalista zespołu STO% - współpracuje z wieloma artystami scen polskich, a w Nadarzynie występował już po raz trzeci.
Krystyna Masłowska
Pełnomocnik Wójta ds. uzależnień
Polska Deklaracja w sprawie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, przyjęta w grudniu 1995 roku na II Ogólnopolskiej Konferencji na temat Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z dnia 25 lipca 2005 roku (Dz. U. 2005 Nr 180 poz. 1493 z późniejszymi zmianami), to wynik współpracy środowisk specjalistów, zajmujących się w/w problemami społecznymi. Efektywny system przeciwdziałania zjawisku przemocy winien obejmować rozwiązania systemowej pracy z rodziną, w tym osób doświadczających przemocy, jak i izolowanych sprawców przemocy, co jest wyzwaniem dla służb z pozostałych resortów, zaangażowanych w realizację Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
19 listopada - Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci
Powstał z inicjatywy szwajcarskiej Fundacji „Światowy Szczyt Kobiet" (ang. Women's World Summit Foundation, WWSF). Obecnie ponad 700 organizacji pozarządowych, ze 125 krajów świata, tworzy międzynarodową koalicję, która inicjuje obchody, organizuje krajowe i lokalne akcje, adresuje postulaty i rekomendacje dotyczące praw dziecka, do rządów swoich krajów. Polską organizacją w koalicji jest Fundacja Dzieci Niczyje (FDN).
25 listopada - Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet
Proklamowany przez Pierwsze Forum Środowisk Kobiecych Ameryki Łacińskiej i Karaibów, obradujące w lipcu 1981 roku, w stolicy Kolumbii, Bogocie. Datę wybrano nieprzypadkowo - 25 listopada 1960 r. w rządzonej przez dyktatora Rafaela Trujillo Dominikanie, zamordowano trzy siostry Mirabal (kobiety te były więzione i torturowane). Od kilkunastu lat Dzień ma wymiar uniwersalny i ogólnoświatowy. W 1999 r. zatwierdziło go Zgromadzenie Ogólne ONZ, inicjatywę poparła też Unia Europejska. W Polsce obchodzony jest jako Dzień Białej Wstążki - Kampania 16 Dni Przeciw Przemocy wobec Kobiet; jest to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet.
Zapraszamy na
X Nadarzyńskie Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia
"Październik miesiącem świadomości raka piersi"
Podczas spotkania będzie możliwość:
- bezpłatnych konsultacji z położną SPG ZOZ w Nadarzynie,
- nauki samobadania piersi na fantomie,
- otrzymania materiałów informacyjnych nt. profilaktyki raka piersi,
- wspólnej rozmowy przy jesiennej herbacie.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej "Ognisko Tęcza"
Nadarzyn, ul. Kościelna 3
27 października 2022 roku (czwartek)
godz. 14.00 - 16.00
Wstęp wolny!
Choroba Alzheimera to jedna z najczęstszych przyczyn otępienia (demencji) u osób powyżej 65 roku życia. Jest to schorzenie układu nerwowego polegające na stopniowej utracie funkcji umysłowych odpowiadających za myślenie, komunikację, zachowanie. Objawami są: upośledzenie pamięci, orientacji, rozumienia, liczenia, oceny sytuacji, mowy. Zaburzenia te spowodowane są utratą komórek nerwowych w mózgu.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie ponad 55 milionów ludzi cierpi na demencję, a każdego roku pojawia się prawie 10 milionów nowych przypadków.
W Polsce ponad 500 tysięcy osób żyje z objawami otępienia (demencji), a wśród nich 300 tysięcy ma chorobę Alzheimera.
Jak przebiega choroba Alzheimera?
Najczęściej choroba rozpoczyna się od niewinnego zapominania i zagubienia. Chory pyta kilka razy o te same rzeczy lub wydarzenia, opowiada w kółko te same historie, gubi przedmioty na przestrzeni domu. Ciężko mu podejmować decyzje i rozwiązywać problemy.
Z czasem kłopot sprawia wykonywanie codziennych, prostych czynności. Pojawiają się zaburzenia równowagi, trudności w ubieraniu się. Często też występują zaburzenia zachowania. Osoba, która dotychczas była uśmiechnięta i radosna, może zacząć zmagać się z depresją, może pojawić się afazja, urojenia, pobudzenie i agresja.
W chorobie Alzheimera możemy wyróżnić 3 fazy:
- pierwsza - kłopoty z pamięcią, orientacją, nauką nowych rzeczy;
- druga - trwa od 2 do 12 lat - zaburzenia pamięci są już dość znaczne - chory nie pamięta imion swoich bliskich, nie ufa ludziom, unika ich, zaczyna błądzić nawet w otoczeniu, które zna;
- trzecia - trwa od 1 roku do 3 lat - kontakt z chorym jest utrudniony, mowa sprowadza się do artykułowania kilku słów, czynności fizjologiczne przestają być kontrolowane - chory wymaga całodobowej stałej opieki.
Choroba Alzheimera jest chorobą nieuleczalną. Istnieją jednak leki, które mogą pomóc złagodzić lub opóźnić niektóre objawy zaburzonych zdolności poznawczych jak zaburzenia zachowania.
Do kogo zwrócić się o pomoc?
Rozpoznawaniem i leczeniem choroby Alzheimera zajmują się lekarze neurolodzy i psychiatrzy. W przypadku korzystania z sytemu publicznej opieki zdrowotnej do neurologa kieruje lekarz rodzinny. Skierowanie do psychiatry nie jest wymagane.
Gdzie można uzyskać pomoc?
Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera (www.alzheimer-waw.pl) pomoże uzyskać:
- wsparcie psychiczne;
- informacje o źródłach pomocy;
- porady opiekuńczo-pielęgnacyjne;
- porady dla opiekuna;
Ogólnopolski telefon zaufania 22 622 11 22 (wtorek, czwartek 15:00-17:00)
CLA-Centrum Leczenia Alzheimera ul. Ogrodowa 39/41 Warszawa (www.mcla.pl)
Jak pomóc choremu na Alzheimera?
Oznacz ubrania, podpisz je imieniem i nazwiskiem, dołącz adres oraz numer telefonu. Umożliwisz w ten sposób szybszy kontakt z tobą, w razie zagubienia chorego.
Prowadź kalendarz - skreślaj minione dni, zaznaczaj ważne wydarzenia, wizyty lekarskie i spotkania, ułatwi to odnalezienie się choremu w codzienności, naprowadzi na to, co obecnie się dzieje w jego życiu.
Chorzy na Alzheimera pamiętają siebie jako młode osoby, zawieszając lusterko na drzwiach, w swoim odbiciu nie rozpoznają siebie, a zauważą obcą osobę- unikniemy w ten sposób nieplanowanego wyjścia chorego bez opieki; zawieszając natomiast zdjęcie z młodości na drzwiach jego pokoju - chory będzie wiedział, że ma tu swoją przestrzeń i może się tu czuć bezpiecznie.
Lekarstwa nie powinny być łatwo dostępne dla chorego, gdyż może wziąć podwójną dawkę leku.
Jak organizować czas choremu na Alzheimera?
Ważne, by chory funkcjonował w miarę możliwości normalnie- wykonywał to, co zwykle, oczywiście w miarę postępu choroby. Jeśli zauważysz, że pojawił się problem - asystuj i pomagaj!
Należy zadbać przede o samopoczucie chorego, a nie zachowywanie za wszelką cenę reguł, które panują w naszym systemie społecznym.
Przymknij oko na błędy i nowe przyzwyczajenia, chwal za małe rzeczy i stawiaj nowe wyzwania na miarę możliwości.
Zaplanuj aktywności - choroba Alzheimera
Planując wszelkie aktywności uwzględnij to, co chory lubił robić, zanim pojawił się Alzheimer. Często wraca się do rysowania i malowania, gdyż często właśnie to większość z nas lubiła robić w dzieciństwie. Jeśli jest taka możliwość, zorganizuj proste prace w ogrodzie, gry w karty, w szachy.
Chorzy lubią tez układać proste puzzle, składające się z niewielkiej liczby elementów. Nie wystarczy jednak dać choremu pudełko puzzli i polecić ich ułożenie. Należy rozpocząć to zajęcie razem z chorym, pokazując mu, na czym będzie ono polegać.
Doskonałą terapią jest wspólne oglądanie zdjęć rodzinnych, a także ich segregacja: na te na których pojawiają się osoby, na kolorowe, na czarno-białe, na małe i duże fotografie.
Ważne jest, by chory spędzał czas na świeżym powietrzu, jednak zawsze musi mu ktoś towarzyszyć.
Dobre rezultaty daje wykorzystywanie muzyki w opiece. Najchętniej chorzy słuchają melodii i piosenek z czasów swej młodość, co wzbudza w nich miłe wspomnienia z młodości.
Choroba Alzheimera jest nieodwracalna i może rozwijać się przez wiele lat. Wczesne jej wykrycie pozwala na wdrożenie terapii, która poprawi jakość życia nie tylko osoby chorej ale i jej opiekuna.
PROFILAKTYKA
Ryzyko rozwoju choroby Alzheimera mogą zmniejszyć zmiany w trybie życia: . Im więcej z nich zostaje wprowadzone w życie, tym prawdopodobieństwo rozwoju chorób neurodegeneracyjnych takich jak alzheimer jest mniejsze.
Do najważniejszych ochronnych czynników stylu życia należą:
- rzucenie palenia i ograniczenie spożycia alkoholu;
- stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety i utrzymywanie prawidłowej masy ciała (darmowe plany żywieniowe dostępne są na stronie: diety.nfz.gov.pl);
- zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia i kontrolowanie ciśnienia krwi;
- niedopuszczenie do rozwoju cukrzycy;
- utrzymanie sprawności fizycznej i aktywności umysłowej;
- pozostawanie aktywnym psychicznie i społecznie.
Izabela Bogusiewicz
Sekcja Wsparcia Rodziny
GOPS Nadarzyn
Źródła:
1. Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim
2. Poradnik „Opieka nad chorym na Alzheimera - poradnik dla opiekuna”, dostępny na stronie https://www.nfz.gov.pl
3. Broszura: Alzheimer Rozumiem Wspieram
4. Ulotka: Alzheimer Rozumiem Wspieram
5. Ulotka Profilaktyczna Narodowego Funduszu Zdrowia
6. Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera
9 września na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień FAS czyli Alkoholowego Zespołu Płodowego.
Święto nie bez powodu przypada właśnie w tym dniu. Cyfra 9 symbolizuje trwający 9 miesięcy okres ciąży. Picie alkoholu przez matkę w ciąży, nawet minimalna ilość, może zaszkodzić dziecku. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą można spożywać w czasie ciąży. Cząsteczki etanolu przenikają przez łożysko i jeśli kobieta pije alkohol, to dziecko spożywa go razem z nią. Pół godziny po wypiciu alkoholu jego stężenie we krwi dziecka jest takie samo, jak u matki. Skutki uszkodzenia płodu w łonie matki są nieodwracalne, a jedne z nich to upośledzenie prawidłowego działania układu nerwowego, w tym także mózgu. Zahamowany zostaje także prawidłowy rozwój fizyczny dziecka. Spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach może doprowadzić nawet do przedporodowej śmierci dziecka.
Co to jest FAS?
Często w literaturze występują nazwy FASD i FAS. Czym się różni FAS od FASD?
FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder) to zespół zaburzeń jakie mogą powstać, kiedy matka w czasie ciąży spożywa alkohol. Natomiast alkoholowy zespół płodowy (FAS) to jeden z kluczowych zespołów w obrębie FASD.
Zaburzenia u dzieci to pierwotne zaburzenia FAS.
Oto one:
- charakterystyczne zmiany w wyglądzie twarzy:
- niski wzrost i małogłowie,
- kłopoty ze słuchem, opóźniona umiejętność mówienia,
- wady w budowie narządów wewnętrznych,
- anomalie w układzie kostno-mięśniowym oraz zaburzenia czucia głębokiego,
- zaburzona koordynacja ruchowa,
- wyższy próg bólowy lub nadwrażliwość na ból,
- zmniejszona pamięć pola widzenia (dziecko z syndromem FAS może się zgubić nawet w znanej okolicy),
- trudności w przystosowaniu się do życia społecznego obniżone zdolności przewidywania konsekwencji zachowań,
- zachowania lękowe i depresyjne oraz niekontrolowane napady agresji i złości,
- problemy z koncentracją i trudności w uczeniu się.
W wieku starszym oraz życiu dorosłym mogą występować tzw. wtórne zaburzenia. Związane są one m.in. ze środowiskiem, w jakim wychowuje się dziecko lub uszkodzeń mózgu wywołanych przez zespół FAS.
Wtórne zaburzenia to:
- kłopoty ze znalezieniem pracy,
- problemy w szkole,
- skłonność do uzależnień,
- trudności w bliskich relacjach i związkach,
- stosowanie przemocy fizycznej,
- depresja i samookaleczanie się,
- problemy z prawem,
- skłonności samobójcze,
- bezdomność, bezrobocie.
Czy zespół FAS można w ogóle wyleczyć?
Nie ma tabletki ani zastrzyku pozwalającego na całkowite wyleczenie. Terapia jest często długotrwała i wielowymiarowa, a i tak przynosi jedynie częściowy efekt. Wiele zależy od głębokości i rozległości uszkodzeń oraz ich charakteru. Odpowiednio wcześnie rozpoczęta psychoterapia może przynieść naprawdę zadowalające rezultaty i zniwelować objawy w sferze emocjonalnej i intelektualnej. Ćwiczenia sprawności umysłowej także pozwalają na podniesienie umiejętności poznawczych, polepszenie pamięci i koncentracji. Przy uszkodzeniach fizycznych konieczne jest również wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zespół FAS może wiązać się z urazami ważnych organów wewnętrznych, co niekiedy daje się korygować farmakologicznie lub operacyjnie.
Co zrobić, by uniknąć FAS? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - wystarczy całkowicie zrezygnować z alkoholu w czasie ciąży.
Pamiętaj!
Kobiety nie powinny spożywać alkoholu nie tylko w ciąży, ale także w okresie przed zajściem w nią, aby stworzyć jak najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju dziecka.
Materiał wideo: FAS - Wieczne dziecko
Źródło:
Co to jest FASD (ciazabezalkoholu.pl)
Światowy Dzień FAS - Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Jak go rozpoznać i dlaczego jest tak niebezpieczny?
Zespół bitych kobiet (Battered Woman Syndrome) jest zaburzeniem psychicznym, które rozwija się u osób doznających przemocy domowej w wyniku długotrwałego znęcania się nad nimi. BWS jest niebezpieczne przede wszystkim dlatego, że może doprowadzić do wyuczonej bezradności, pewnego rodzaju paraliżu psychicznego, z którym mamy do czynienia, kiedy ofiara staje się tak przygnębiona swoją sytuacją, że nie podejmuje żadnych działań, by ją zmienić. Jest bierna, bo nie wierzy, że może być inaczej.
Choć lęk taki może wydawać się nam irracjonalny, dla kobiet z syndromem BWS jest czymś realnym i prawdziwym. Lękliwe i słabe, trwają przy przemocowym partnerze kurczowo trzymając się nadziei, że napastnik przestanie ją ranić, kontynuując cykl przemocy domowej i wzmacniając swoje zaburzenie.
Jak rozwija się BWS?
Zespół maltretowanej kobiety to zamknięty krąg o trzech etapach. Najpierw sprawca przemocy podejmuje zachowania, które powodują napięcie w związku. Następnie, napięcie eksploduje i twój partner dopuszcza się jakiejś formy przemocy: fizycznej, psychicznej, emocjonalnej, seksualnej lub innej. Na końcu, sprawca próbuje wszystko „naprawić” i przeprasza. Trzeci etap jest często określany jako etap „miesiąc miodowy” - wszystko zostaje wybaczone, a cykl zaczyna się od nowa.
W miarę trwania tego cyklu osoba doznająca przemocy zaczyna czuć, że wszystko co się przydarzyło, jest jedynie jej winą. Bierze odpowiedzialność za to, co się z nią dzieje, rozwija w sobie „wyuczoną bezradność”. Czuje się bezradna, ponieważ przekonała samą siebie, że znęcanie się nad nią jest jej własną winą, ale nie może zrozumieć, dlaczego to nadal trwa, jeśli to rzeczywiście tak jest. Przekonuje się o swojej bezsilności.
Rozpoznawanie BWS
Jest kilka wspólnych cech łączących osoby doznające przemocy dotknięte BWS. Są nimi:
- branie na siebie pełnej odpowiedzialności za zachowanie partnera,
- przekonanie o jego dobrych intencjach,
- lęk o swoje bezpieczeństwo,
- irracjonalne postrzeganie oprawcy jako osoby „wszechpotężnej”,
- wiara w to, że partner skrzywdzi nas, jeśli będziemy szukały pomocy.
Kobiety z BWS często chorują na depresję lub mają stany depresyjne. Mogą mieć coraz mniej entuzjastycznie nastawienie do zajęć, które wcześniej lubiły, zdarza się również, że nadużywają alkoholu.
Na podstawie: family.findlaw.com
Telefon dla rodziców w sprawie bezpieczeństwa dzieci
Na stronie internetowej www. 800 100 100.pl oraz pod nr telefonu można uzyskać wsparcie i informacje w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Główne działania: pomoc telefoniczna i online psychologiczna, terapeutyczna i prawna dla rodziców i nauczycieli.
www.800100100.pl
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży udziela wsparcia dzieciom i młodzieży do 18 r.ż. Telefon jest anonimowy i bezpłatny, działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Dzieci mogą porozmawiać z nami o wszystkim: o przyjaźni, miłości, dojrzewaniu, kontaktach z rodzicami, rodzeństwem, problemach w szkole czy emocjach, których doświadczają. Gdy czują się dyskryminowane, kiedy doświadczają przemocy lub są jej świadkiem. Główne działania: wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży: telefoniczne i mailowe, interwencje ratujące zdrowie lub życie.
www.116111.pl
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Dzieci i dorośli od poniedziałku do piątku od 8.15 do 20.00
Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy rozmowy są nagrywane, a następnie odsłuchiwane przez pracowników DTZ w następnym dniu roboczym.
Połączenie bezpłatne
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka powstał z myślą o dzieciach, które poszukują wsparcia, pomocy, czy wysłuchania. Mogą porozmawiać o swoich lękach, troskach, problemach, kłopotach, a także zgłosić naruszenie swoich praw, czy przejawy stosowania wobec nich przemocy. Osoby dorosłe dzwoniąc na infolinię zgłaszają problemy dziecięce m.in. sprawy dotyczące kontaktów z dzieckiem, czy naruszania jego praw.
Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym
Dorośli od poniedziałku do piątku od godz. 1400 do 2200 Połączenie bezpłatne
Skorzystaj z niego, jeśli jesteś osobą dorosłą i przeżywasz trudności osobiste, nie potrafisz poradzić sobie ze swoim zmartwieniem.
Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie 800 120 226
Dzieci i dorośli od poniedziałku do piątku w godzinach 9.30 - 15.30
Połączenie bezpłatne.
Pod tym numerem telefonu można uzyskać wsparcie w sytuacji przemocy w rodzinie. Specjaliści obsługujący linię udzielają informacji na temat procedury "Niebieskiej Karty", np. jakie inne podmioty poza policją, mogą ją założyć.
GKRPA w Nadarzynie wejście od strony Ronda Armii Krajowej
Specjalista | Stałe dni konsultacji | Godzina | Zapisy |
---|---|---|---|
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych |
czwartki |
16.15 - 18.00 |
Bezpośrednio w Punkcie Konsultacyjnym |
Psycholog |
środy piątki |
17.00 - 19.30 11.30 - 14.00 |
Bezpośrednio Punkcie Konsultacyjnym |
Psycholog dziecięcy |
soboty |
Godziny do ustalenia podczas zapisu. |
W GOPS Sekcja Wsparcia Rodziny "Ognisko Tęcza" |
Psychoterapeuta / specjalista |
poniedziałki piątki |
13.00 - 15.00 16.00 - 19.30 |
W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej |
Prawnik |
wtorki |
Od 16.15 |
W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej |
AA "Klemens" |
niedziele | 16.00 - 18.00 |
Dom Parafialny |
Poradnia terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu |
poniedziałek: 9.00 - 20.00 wtorek: 9.00 - 21.00 środa: 13.00 - 20.00 czwartek: 8.00 - 21.00 piątek: 8.00 - 18.00 |
Lekarz |
Poradnia terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu w Pruszkowie |
Porady udzielane są bezpłatnie. Zapraszamy!
Krystyna Masłowska - pełnomocnik Wójta ds. uzależnień
Serdecznie zapraszamy na IV Warsztaty Integracyjne
"Bo chodzi o to, żeby razem spędzać czas"
27 maja 2022 r. (piątek)
w godz. 15.00 - 17. 00
"Ognisko Tęcza"
ul. Kościelna 3, 05-830 Nadarzyn
Wstęp wolny!
Serdecznie zapraszamy na III Warsztaty Integracyjne
"Bo chodzi o to, żeby razem spędzać czas"
13 maja 2022 r. (piątek)
w godz. 15.00 - 17. 00
"Ognisko Tęcza"
ul. Kościelna 3, 05-830 Nadarzyn
Wstęp wolny!
Kolejne warsztaty odbędą się:
27 maja 2022 r.
Serdecznie zapraszamy na II Warsztaty Integracyjne
"Bo chodzi o to, żeby razem spędzać czas"
29 kwietnia 2022 r. (piątek)
w godz. 15.00 - 17. 00
"Ognisko Tęcza"
ul. Kościelna 3, 05-830 Nadarzyn
Wstęp wolny!
Kolejne warsztaty odbędą się:
13 maja, 27 maja 2022 r.
Ogólnopolski Dzień Trzeźwości
11 kwietnia 2022 r.
W ramach wydarzenia zapraszamy do rozmowy z:
- Pełnomocnikiem Wójta ds. uzależnień,
- Członkami Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
- Przedstawicielem Gminnego Ośroda Pomocy Społecznej,
- Psychologiem,
- Rzecznikiem Grupy AA Klemens,
- Przedstawicielem Komisariatu Policji w Nadarzynie,
- Przedstawicielem Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Specjaliści dyżurują w placówce wsparcia dziennego "Ognisko Tęcza" GOPS Nadarzyn, ul. Kościelna 3 w godz. 16.30 - 18.30.
Możesz przyjść osobiście lub zadzwonić: 22 739 73 11
Serdecznie zapraszamy na I Warsztaty Integracyjne
"Bo chodzi o to, żeby razem spędzać czas"
8 kwietnia 2022 r. (piątek)
w godz. 15.00 - 17. 00
Plac przed "Ogniskiem Tęcza"
ul. Kościelna 3, 05-830 Nadarzyn
Wstęp wolny!
Kolejne warsztaty odbędą się:
29 kwietnia, 13 maja, 27 maja 2022 r.
Od 2019 roku Zespół Interdyscyplinarny do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Gminy Nadarzyn wraz z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Nadarzynie, Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Parafią w Nadarzynie oraz Caritas organizują Światowy Dzień Chorego.
W tym roku ten dzień przypada w najbliższy piątek to jest 11 lutego.
Zespół Interdyscyplinarny przygotował materiały informacyjne na temat przeciwdziałania przemocy w szczególności wobec osób starszych.
W materiałach seniorzy otrzymają również informacje na temat rządowego programu Wspieraj Seniora, a także informacje dotyczące Narodowego Programu Szczepień.
Seniorom w tym dniu zostaną wręczone drobne upominki.
Serdecznie zapraszamy.
Szanowni Państwo,
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie informuje, że od 1 grudnia 2021 r. wznowiło swoją działalność CENTRUM WSPARCIA DLA OSÓB DOROSŁYCH W STANIE KRYZYSU PSYCHICZNEGO. W ramach projektu oferowane jest całodobowe, profesjonalne wsparcie psychologiczne oraz kontakt ze specjalistami. Zadanie, zaplanowane na okres 5 lat, realizowane jest ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021 – 2025 i finansowane przez Ministra Zdrowia.
Centrum Wsparcia to 24-godzinne, bezpłatne centrum, udzielające wsparcia każdej osobie w kryzysie psychicznym. Pod numerem 800 70 2222 dyżurują psychologowie-specjaliści, gotowi wysłuchać i pomóc w różnorodnych kryzysowych sytuacjach. Pomogą również w znalezieniu najbliższej placówki, która udzieli bezpośredniej pomocy. Psychologowie i psychoterapeuci będą dostępni przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
W Centrum Wsparcia, będą także dostępni specjaliści:
- psychiatra,
- prawnik,
- seksuolog,
- terapeuta uzależnień,
- pracownik socjalny,
- asystent zdrowia.
Szczegółowy grafik zawierający różne godziny dyżurów ww. specjalistów dostępny jest na stronie www.centrumwsparcia.pl
Kontakt ze specjalistami Centrum Wsparcia możliwy jest poprzez:
- bezpłatny i całodobowy telefon: 800 70 2222
- czat
- e-mail: porady@centrumwsparcia.pl
- spotkania online ze specjalistami (tj. psychiatra, seksuolog), po uprzednim umówieniu się i kwalifikacji
- sesje terapeutyczne, po uprzednim umówieniu i kwalifikacji
Kryzys psychiczny to stan do którego dochodzi, gdy dana osoba nie może poradzić sobie z doświadczanymi trudnościami życiowymi. Jego powodem najczęściej bywa wydarzenie nagłe, niespodziewane, np.: śmierć bliskiej osoby, wiadomość o chorobie, utrata związku, pracy, ale także życie w ciągłym, nieustającym stresie. Kryzys może być doświadczeniem zarówno indywidualnym jak i zbiorowym. Przedłużający się kryzys psychiczny bez odpowiedniej pomocy może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia (np. stan obniżonego nastroju, depresja) jak i zagrażać życiu. W takiej sytuacji nie należy czekać i warto sięgnąć po specjalistyczną pomoc.
Z pomocy Centrum Wsparcia korzystać mogą również bliscy osób, znajdujących się w stanie kryzysu psychicznego. Specjaliści poinformują w jaki sposób można udzielić wsparcia osobie w kryzysie oraz gdzie zgłosić się po pomoc stacjonarną w danym regionie.
NIE CZEKAJ! DAJ SOBIE POMÓC!
Msza Św. z okazji Światowego Dnia Chorego
Zapraszamy w piątek 11 lutego 2022 roku godz. 9.00.
Dla każdego miła niespodzianka.
Uwaga! Przypominamy o obostrzeniach i ograniczeniach wynikających z pandemii COVID-19.
Szczegóły na plakacie.
GKRPA w Nadarzynie wejście od strony Ronda Armii Krajowej
Specjalista | Stałe dni konsultacji | Godzina | Zapisy |
---|---|---|---|
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych |
czwartki |
16.15 - 18.00 |
Bezpośrednio w Punkcie Konsultacyjnym |
Psycholog |
środy piątki |
17.00 - 19.30 11.30 - 14.00 |
Bezpośrednio Punkcie Konsultacyjnym |
Psycholog dziecięcy |
soboty |
Godziny do ustalenia podczas zapisu. |
W GOPS Sekcja Wsparcia Rodziny "Ognisko Tęcza" |
Psychoterapeuta / specjalista |
poniedziałki piątki |
13.00 - 15.00 16.00 - 19.30 |
W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej |
Prawnik |
wtorki |
Od 16.15 |
W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej |
AA "Klemens" |
niedziele | 16.00 - 18.00 |
Dom Parafialny |
Poradnia terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu |
poniedziałek: 9.00 - 20.00 wtorek: 9.00 - 21.00 środa: 13.00 - 20.00 czwartek: 8.00 - 21.00 piątek: 8.00 - 18.00 |
Lekarz |
Poradnia terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu w Pruszkowie |
Porady udzielane są bezpłatnie. Zapraszamy!
Krystyna Masłowska - pełnomocnik Wójta ds. uzależnień