-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu -
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka
Menu
Menu
Aktualności - rok 2021
Wystawa Żadnej przemocy!
W 1978 roku Astrid Lindgren otrzymała Pokojową Nagrodę Księgarzy Niemieckich. Podczas ceremonii wręczenia nagrody wygłosiła płomienną mowę przeciwko przemocy, zwłaszcza wobec dzieci. Wyraziła głęboką tęsknotę ludzi za pokojem na świecie oraz wskazała na mechanizmy powstawania przemocy, którym każdy z nas może przeciwdziałać.
Stworzona przez Instytut Szwedzki wystawa „Żadnej przemocy!” składa się z plansz i banerów z cytatami z tego właśnie przemówienia. Niezwykle ważny i wciąż aktualny przekaz Lindgren podkreślają sugestywne akwarelowe ilustracje Stiny Wirsén. Mamy nadzieję, że wystawa przyczyni się do pełniejszego zrozumienia, dlaczego przemoc nie jest dobrą metodą wychowawczą.
Wystawa nawiązuje do publikacji „Żadnej przemocy!”Wydawnictwa Zakamarki, będącego współorganizatorem wystawy. Zawiera ona pełny tekst przemówienia oraz poruszający wiersz autorki „Gdybym była Bogiem…”. Książka dostępna jest do wglądu w Oddziale dla dzieci.
Wystawę można obejrzeć w hallu Oddziału dla Dzieci w Nadarzynie (parter - wejście od strony ronda). Prezentowana będzie do końca stycznia 2022 r. Z uwagi na ograniczenia pandemiczne w pomieszczeniu jednocześnie mogą przebywać maks. 3 osoby. Prosimy również pamiętać o obowiązku noszenia maseczki zasłaniającej nos i usta. Zapraszamy!
Wiele książek Wydawnictwa Zakamarki dostępnych jest w naszej Bibliotece: serie o Lassem i Mai, Piaskowym Wilku, Mamie Mu czy Albercie Albertsonie - zapraszamy do wypożyczania.
Marcin Bruliński
Zastępca Dyrektora Biblioteki Publicznej Gminy Nadarzyn
30. światowa Kampania 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć
Kampania 16 Dni Akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć, zainicjowana przez Centre for Women’s Global Leadership (CWGL) na pierwszym Women’s Global Leadership Institute w 1991 roku, przez ostatnich 30 lat była realizowana przez instytucje i organizacje na całym świecie, w celu wyeliminowania przemocy ze względu na płeć (GBV).
Kampania jest organizowana zawsze między 25 listopada (Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet) do 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka), by podkreślić, że przemoc wobec kobiet jest naruszaniem praw człowieka, a odpowiedzialność za jej przeciwdziałanie i powstrzymanie spoczywa na instytucjach publicznych i państwach.
W 2021 przypada 30. rocznica światowej Kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć. Jak co roku inicjatorki Kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć wyznaczyły przewodni temat Kampanii, jednocześnie zachęcając, że lokalne aktywistki i organizacje do podejmowania tematów, które są aktualne i ważne w ich krajowym kontekście. W tym roku, zainspirowana oryginalną wizją i historią Kampanii, która koncentrowała się na podnoszeniu świadomości na temat przemocy wobec kobiet (VAW) i biorąc pod uwagę ciągłą bezkarność kobietobójstwa, kampania skoncentruje się na kwestii „kobietobójstwa lub zabójstwa związanego z płcią kobiet.”.
Źródło:
1. https://www.niebieskalinia.pl/aktualnosci/akcje-konferencje-kampanie/30-swiatowa-kampania-16-dni-akcji-przeciwko-przemocy-ze-wzgledu-na-plec
2. http://kampania16dni.pl/o-kampanii/
Zapraszamy na
IX Nadarzyńskie Dni Profilaktyki
i Zdrowego Stylu Życia
Spotkanie z Anną Pietrzak
„Liczy się dziś - 24 godziny”.
13 listopada 2021 r. (sobota)
godz. 16.00 - 17.00
Obowiązuje limit miejsc!
Uwaga! Prosimy o zastosowanie się do obowiązujących wymogów sanitarnych!
Zapraszamy na IX Nadarzyńskie Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia.
Spotkanie z Janem Melą.
Uwierz w siebie! Szukaj pozytywnych relacji!
Nadarzyński Ośrodek Kultury,
Pl. Poniatowskiego 42, Nadarzyn
2 października 2021 r. (sobota)
godz. 17.00 - 19.00
Wstęp wolny!
Liczba miejsc ograniczona!
Światowy Dzień FAS (ang. World FAS Day), Dzień Świadomości FASD (ang. FASD Awareness Day) - święto obchodzone na świecie corocznie 9 września, mające na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływ na rozwój płodu, a w przyszłości - na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka. Dzień ten ma również na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na występowanie problemu w skali światowej.
FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder) to zespół zaburzeń jakie mogą powstać kiedy matka w czasie ciąży używa alkohol. Najcięższym uszkodzeniem z tego spektrum jest FAS - alkoholowy zespół płodowy. FAS to jednostka obejmująca zaburzenia, jakie powstają w wyniku narażenia dziecka na alkohol w okresie prenatalnym. Prenatalna ekspozycja na alkohol powoduje przede wszystkim uszkodzenie mózgu i tworzących się narządów wewnętrznych. Dzieci, które w okresie prenatalnym były eksponowane na alkohol, mogą mieć różne trudności rozwojowe: upośledzenie uczenia się często pomimo prawidłowego rozwoju intelektualnego, opóźnienie rozwoju mowy, zaburzenia w komunikacji językowej, zaburzenia myślenia przyczynowo - skutkowego, nadpobudliwość.
Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat alkoholowego zespołu płodowego lub form pomocy dla kobiet nadużywających alkohol w czasie ciąży warto skontaktować się z lekarzem lub zapraszam do kontaktu w siedzibie Urzędu Gminy pok. nr 127; tel. 22 739-73-20 w. 180.
Krystyna Masłowska
Pełnomocnik Wójta ds. uzależnień
Źródło:
1. https://pl.wikipedia.org
2. http://www.fasd.org.pl
Chcesz się zaszczepić, ale masz problem z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień? Sprawdź, jak skorzystać z organizowanego przez gminy specjalnego transportu na szczepienia.
Ze specjalnego transportu mogą skorzystać:
- osoby niepełnosprawne, które posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności (w stopniu znacznym o kodzie R lub N) lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami;
- osoby, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień;
- osoby powyżej 70. roku życia, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień.
Sprawdź, jak umówić transport do punktu szczepień:
- Podczas rejestracji poinformuj, że chcesz skorzystać z transportu do punktu szczepień.
- Jeśli spełniasz kryteria, po zarejestrowaniu Cię, punkt szczepień zgłosi Twoje zapotrzebowanie na transport do koordynatora gminnego.
- Koordynator gminny skontaktuje się z Tobą, aby potwierdzić termin oraz formę transportu.
Ośrodek Zdrowia w Nadarzynie
(22) 739 48 40 w. 9
Godz.: pn. 9-18, wt. śr. czw. 8-16, pt. 8-15
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
(22) 739-73-20 w. 181, 185
Godz.: pn. 9-18, wt., śr., czw. 8-16, pt. 8-15
Istnieje możliwość skorzystania z usług wyjazdowego zespołu szczepień. Wyjazdowe punkty szczepień pojadą do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień.
Corten Medic Tomasz Sikora
ul. Szkolna 6
05-822 Milanówek
(22) 602 09 97
Stowarzyszenie Seniorów Gminy Nadarzyn serdecznie zaprasza Seniorów z Gminy Nadarzyn na warsztaty szkoleniowe pt. „SOS dla Seniora”.
Pierwsze warsztaty z pokazem ratownictwa przedmedycznego odbędą się już 24 lipca godz. 10.00 w siedzibie Straży Pożarnej w Nadarzynie przy ul. Warszawskiej 15. Cztery kolejne warsztaty odbędą się na Pastewniku o godzinie 11:00 w dniach: 31 lipca, 11 sierpnia, 14 sierpnia oraz 21 sierpnia.
Na warsztatach otrzymacie Państwo wiedzę z zakresu:
- diagnozowania stanu zdrowia w określonych sytuacjach chorobowych, w tym rozpoznawania pierwszych objawów Covid-19;
- obsługi i odczytywania wyników badania pulsoksymetrem;
- wpływu chorób współistniejących na przebieg choroby.
Jednocześnie zapoznacie się Państwo ze szczegółowymi informacjami na temat form pomocy dla Seniorów oferowanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie. Ponadto eksperci z Nadarzyńskiej Policji, Straży Pożarnej i Straży Gminnej pomogą Państwu poszerzyć swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa osobistego w środowisku lokalnym.
Uroczyste zakończenie projektu planowane jest z udziałem Orkiestry OSP w Nadarzynie na 28 sierpnia. O dokładnym terminie i miejscu wydarzenia Stowarzyszenie jeszcze Państwa poinformuje.
Serdecznie zapraszamy.
Komendant KPP Nadarzyn nadkom. Dariusz Jeż oraz Wójt Gminy Nadarzyn Dariusz Zwoliński zapraszają 22 lipca o godz. 17.00 (sala konferencyjna UG Nadarzyn, ul. Mszczonowska 24) na debatę: "Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa".
Główne tematy debaty:
- zjawisko przestępczości kryminalnej w odniesieniu do kradzieży, kradzieży z włamaniem, niszczenia mienia,
- wykroczenia w ruchu drogowym jako problem ukierunkowany do przestrzegania przepisów dotyczących głównie właściwego parkowania pojazdów, nie przekraczania dozwolonej prędkości,
- współpraca z dzielnicowymi.
Zachęcamy do lektury
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie oraz Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Gminy Nadarzyn zachęca do lektury następujących pozycji:
Z zakresu profilaktyki narkotykowej:
- „Rozpoznawanie zachowań narkotykowch i NSP” Mariusz Z. Jędrzejko, Agnieszka Saracen;
- „Narkotyki i dopalacze. Co powinni wiedzieć rodzice i nauczyciele?” Mariusz Jędrzejko, Zbigniew Staśczak;
- „Narkotyki. Dopalacze. Nowe środki psychoaktywne” Mariusz Z. Jędrzejko, Tomasz Białas, Zbigniew Staśczak.
Z zakresu zagrożeń i niebezpieczeństw dzieci:
- „Cyberzaburzenia, Cyberuzależnienia” Mariusz Z. Jędrzejko, Agnieszka Taper, Tomasz Kozłowski;
- „Pedagogika i profilaktyka społeczna” Mariusz Z. Jędrzejko, Adam Szwedzik.
Z zakresu pandemii wirusa SARS-CoV-2:
- „Człowiek w obliczu nieznanego. Psychiatrzy i pacjenci w dobie pandemii COVID-19” Sławomir Murawiec i Tomasz M. Gondek.
Z zakresu problematyki seniorów:
- „Aktualne problemy gerontologii wyzwaniem dla zdrowia publicznego” Urszula Michalik-Marcinkowska, Paweł Lejman, Halina Kulik;
- „Seniorze, trzymaj formę!” Maciej Zdziarski.
Wszystkie książki dostępne do wypożyczenia w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nadarzynie. Zapraszamy.
(-) mgr Magdalena Kwiatkowska
Przewodnicząca ZI
Zapraszamy małych i dużych Mieszkańców gminy Nadarzyn na wspólne spotkanie Plenerowo - Piknikowo (w ramach XII Pikniku Rodzinnego) 27 czerwca (niedziela) w godz. 13.00 - 16.00.
Wyjątkowo! Impreza odbędzie się w różnych miejscach Nadarzyna.
Ponadto dla pierwszych 50 rodzin, które przejdą plenerowo-piknikowy maraton (czyli odwiedzą wszystkie stoiska) NIESPODZIANKA.
Szczegóły na plakacie.
Mimo powszechnej świadomości i ustanowieniu Konwencji o Prawach Dziecka nadal w wielu miejscach na świecie te prawa dziecka są naruszane. Problem agresji wobec dzieci wciąż jest zatrważająco aktualny. Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji ma zwracać uwagę na każdą przemoc wobec najmłodszych. Ważne jest więc to, aby reagować na budzące niepokój zachowania w swoim otoczeniu. Dorośli są jedynym oparciem, na jakie mogą liczyć dzieci.
Przestępstwa przemocy wobec dzieci należy zgłaszać najbliższej jednostce policji lub na nr alarmowy 112.
Dzieci i młodzież dotknięte przemocą mogą skorzystać z Telefonu Zaufania 116 111.
Geneza Międzynarodowego Dnia Dzieci Będących Ofiarami Agresji sięga 1982 roku, kiedy na specjalnej sesji, na temat kwestii palestyńskiej, Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło ustanowić w dniu 4 czerwca doroczne obchody tego dnia. Bezpośrednim powodem takiej decyzji była ogromna liczba dzieci z Palestyny i Libanu zamordowanych podczas dokonywanych przez Izrael aktów agresji.
Źródło: https://radiofama.com.pl/aktualnosci/dzis-miedzynarodowy-dzien-dzieci-bedacych-ofiarami-agresji
Krystyna Masłowska
Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie
Każdy człowiek ma swoje prawa. Dzieci są bardziej narażone na doznawanie krzywdy niż dorośli, dlatego chronią je szczególne prawa. Młode osoby mają także szczególne potrzeby, których realizację również gwarantuje prawo.
Różne problemy, różne rozwiązania.
- Telefon 116 111 działa przez 7 dni w tygodniu, w godzinach 12:00 - 2:00,
- można także zarejestrować się na stronie https://116111.pl/
- oraz napisać wiadomość e-mail.
Zasady ABCD funkcjonowania Telefonu 116 111:
Anonimowo - dzwoniąc, nie musisz podawać swojego imienia, nazwiska ani adresu zamieszkania.
Bezpłatnie - połączenie jest bezpłatne zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych.
Chętnie - konsultanci 116 111 gotowi są rozmawiać o każdej ważnej sprawie. Jeśli będzie to potrzebne, mogą umówić się na kolejną rozmowę.
Dyskretnie - wszystko, o czym powiesz lub napiszesz, zostanie między Tobą a konsultantami 116 111. Jeśli poprosisz o pomoc w rozwiązaniu Twoich problemów lub zgodzisz się na to, żeby Ci pomóc - konsultanci 116 111 zajmą się tym.
Kim są Konsultanci Telefonu 116 111?
Grupa pedagogów i psychologów dyżurujących przy Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Każdy ma doświadczenie w pracy z osobami w trudnych sytuacjach życiowych i potrzebującymi pomocy. Potrafią słuchać i rozumieją młodych ludzi. Pomagają dzieciom i młodzieży rozmawiając o sprawach dla nich ważnych i trudnych. Nie dają gotowych rad i rozwiązań. Razem z rozmówcami zastanawiają się, co mogą zrobić, by przezwyciężyć kłopoty i problemy.
Na jaki temat można porozmawiać lub napisać?
- skontaktuj się w chwili, gdy potrzebujesz wsparcia i rozmowy o tym, co jest dla Ciebie ważne lub sprawia Ci kłopot,
- możesz porozmawiać o przyjaźni, miłości, kontaktach z rodzicami, czy problemach w szkole,
- czujesz złość, smutek, zniechęcenie, żal - podziel się tym, co właśnie przeżywasz,
- dojrzewasz i masz związane z tym pytania,
- doświadczasz przemocy lub jesteś w niebezpiecznej sytuacji,
- jest jakiś inny problem, którym chcesz się podzielić.
Konsultanci 116 111 czekają na Twój telefon!
Nie będą Cię oceniać ani pouczać. Wysłuchają Twojego problemu i razem z Tobą zastanowią się nad najlepszym jego rozwiązaniem!
Źródło: https://www.gov.pl/web/numer-alarmowy-112/telefon-zaufania-dla-dzieci-i-mlodziezy
Jeśli:
- jesteś osobą zagrożoną ubóstwem lub wykluczeniem społecznym,
- mieszkasz w województwie mazowieckim,
- nie masz pracy,
- jestes bierny zawodowo.
Oferujemy:
- wsparcie doradcy zawodowego, psychologa i prawnika,
- kursy zawodowe dostosowane do indywidualnych predyspozycji,
- stypednium szkoleniowe,
- płatne staże zadowowe,
- wsparcie w znalezieniu pracy.
Dodatkowo:
- wyżywienie w trakcie szkoleń, bezpłatne badania lekarskie, ubezpieczenie, pokrycie kosztów opieki nas osobą zależną/dziećmi, zwrot za bilety dla osób spoza Warszawy.
Projekt dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością!
Gmina Nadarzyn podpisała umowę z Wojewodą Mazowieckim w sprawie wysokości i trybu przekazywania w 2021 roku środków Funduszu Solidarnościowego na realizację zadania w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” - edycja 2021.
Zadanie finansowane z państwowych funduszy celowych.
Gmina Nadarzyn otrzymała kwotę w wys. 40 800.00 złotych na realizację usług opieki wytchnieniowej w miejscu zamieszkania, w tym na koszty obsługi.
Głównym celem programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów przez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie opieki wytchnieniowej. W tym czasie opiekun może odpocząć, pójść na wizytę do lekarza, załatwić sprawę w urzędzie itp.
Usługi opieki wytchnieniowej będą realizowane łącznie dla 5 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności w okresie maj - grudzień 2021 r. w ilości do 200 godzin dla członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
Wsparciem mogą zostać objęte osoby niekorzystające z innych form usług w miejscu zamieszkania.
Realizatorem Programu będzie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie.
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nadarzynie (22) 739 73 20 w.183, 184, 185, 187.
Program „Opieka wytchnieniowa” - edycja 2021 finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Zapraszamy na warsztaty on-line
Trudne sprawy naszych dzieci
Poniedziałek 17 maja 2021 r.
godz. 17.30 - 19.00
Informacje i zapisy:
22 739 73 11; ognisko@nadarzyn.pl
Szczegóły na plakacie.
Pliki do pobrania:
Gmina Nadarzyn w ramach Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Opieka wytchnieniowa” - edycja 2021 otrzymała dofinansowanie na realizację usług opieki wytchnieniowej w miejscu zamieszkania.
Realizatorem Programu będzie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie ul. Mszczonowska 24.
Głównym celem programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów przez umożliwienie im uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie opieki wytchnieniowej. W tym czasie opiekun może odpocząć, pójść na wizytę do lekarza, załatwić sprawę w urzędzie itp.
Usługi opieki wytchnieniowej będą realizowane łącznie dla 5 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności w okresie kwiecień - grudzień 2021 r. w ilości do 200 godzin dla członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
Wsparciem mogą zostać objęte osoby niekorzystające z innych form usług w miejscu zamieszkania.
W pierwszej kolejności z usług opieki wytchnieniowej będą mogły skorzystać osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które są całkowicie niesamodzielne.
Wnioski o objęcie opieką wytchnieniową można składać w siedzibie Ośrodka przy ul. Mszczonowska 24, Sekcja Pomocy Środowiskowej GOPS w godzinach pracy Ośrodka. Nabór będzie prowadzony od 1 kwietnia do 16 kwietnia 2021 r.
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 22 739 73 20 w.183, 184, 185, 187.
Program „Opieka wytchnieniowa” - edycja 2021 finansowany jest z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.
Krystyna Masłowska
Dyrektor GOPS w Nadarzynie
W pierwszy poniedziałek przed Świętami Wielkanocnymi obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Trzeźwości.
W tym dniu szczególnie zachęcamy Państwa do kontaktu telefonicznego z przedstawicielami Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, Ośrodka Pomocy Społecznej, Policji, rzecznika Grupy AA Klemens oraz psychologa i pełnomocnika Wójta ds. uzależnień.
Poniedziałek 29 marca 2021 r.
Telefon: 508 686 471 lub 514 778 218
w godzinach 16.00 - 18.00.
Zapraszamy !
MDDP spółka akcyjna Akademia Biznesu Sp. k. wspólnie z Krajową Izbą Gospodarczą realizuje na zlecenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych usługi kompleksowej rehabilitacji w ramach projektu pn.: „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy” nr POWR.02.06.00-0000057/17.
Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji, ułatwiającej osobom niepełnosprawnym podejmowanie aktywności społecznej, zawodowej oraz zatrudnienie/powrót na otwartym rynku pracy. Rehabilitacja kompleksowa prowadzona w ramach przyjętego modelu obejmuje szerokie wsparcie w powrocie do zdrowia, uzyskanie kompetencji społecznych i kwalifikacji zawodowych.
Projekt skierowany jest do:
- osób, w przypadku których zdiagnozowano schorzenie lub które doznały urazu uniemożliwiającego powrót do pracy, bezpośrednio po zakończeniu leczenia /rehabilitacji szpitalnej;
- osób, w przypadku których zdiagnozowano schorzenie lub które doznały urazu uniemożliwiającego powrót do pracy, u których leczenie/rehabilitacja szpitalna zostały zakończone i wróciły one do swojego środowiska zamieszkania;
- osoby z niepełnosprawnością wrodzoną lub nabytą w okresie rozwojowym, które nigdy nie funkcjonowały na rynku pracy i przebywają w swoim środowisku zamieszkania, u których rodzaj niepełnosprawności rokuje możliwości aktywizacji zawodowej oraz osoby funkcjonujące w placówkach opiekuńczych, u których rodzaj niepełnosprawności rokuje możliwości aktywizacji zawodowej.
Jeśli z powodu wypadku lub pogorszenia stanu zdrowia nie możesz wykonywać dotychczasowej pracy, a chcesz być nadal aktywny zawodowo i żyć pełnią życia - zgłoś się do nas i weź udział w BEZPŁATNEJ rehabilitacji kompleksowej - zawodowej, psychospołecznej i medycznej. WEŹ UDZIAŁ W REHABILITACJI KOMPLEKSOWEJ!
Informacje o projekcie dostępne są również na stronach internetowych projektu: https://rehabilitacjakompleksowa.pfron.org.pl oraz https://rehabilitacjawork.pl
Osoby do kontaktu odpowiedzialne za Projekt:
Anna Węgielska, +48 22 162 78 48, anna.wegielska@akademiamddp.pl
Edyta Świderska, +48 22 162 78 21, 885 808 488, edyta.swiderska@akademiamddp.pl
Rafał Zinkowski
Koordynator Projektu rafal.zinkowski@akademiamddp.pl | www.akademiamddp.pl
Źródło: https://rehabilitacjakompleksowa.pfron.org.pl
Krystyna Masłowska
Dyrektor GOPS w Nadarzynie
Informacja przeznaczona dla osób g/Głuchych i słabosłyszących, poszukujących pomocy w zdrowieniu z uzależnienia od alkoholu.
Anonimowi Alkoholicy oferują spotkania online dla osób g/Głuchych tłumaczone na polski język migowy (PJM) oraz osób słabosłyszących z napisami w języku polskim - w każdą niedzielę o godzinie 19.00.
Więcej informacji o AA oraz datach innych spotkań można znaleźć na stronie:
http://www.glusi-aa.pl
Informacja o Wspólnocie oraz zaproszenie-film:
https://www.youtube.com/watch?v=3b8xVmWPaYs&feature=emb_logo&ab_channel=AnonimowiAlkoholicy
Krystyna Masłowska
Pełnomocnik Wójta ds. uzależnień
GKRPA w Nadarzynie wejście od strony Ronda Armii Krajowej
Specjalista | Stałe dni konsultacji | Godzina | Zapisy |
---|---|---|---|
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych |
czwartki Uwaga zmiana: od marca 2021 r. Komisja pełni dyżury w czwartki. |
16.15 - 18.00 |
Bezpośrednio w Punkcie Konsultacyjnym |
Psycholog |
środy piątki |
17.00 - 19.30 11.30 - 14.00 |
Bezpośrednio Punkcie Konsultacyjnym |
Psycholog dziecięcy |
10.04.2021 r. (sobota) |
Godziny do ustalenia podczas zapisu. |
W GOPS Sekcja Wsparcia Rodziny "Ognisko Tęcza" |
Psychoterapeuta / specjalista |
piątki | 16.00 - 19.30 |
W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej |
Prawnik |
wtorki |
Od 16.15 |
W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej |
Porady udzielane są bezpłatnie. Zapraszamy!
Krystyna Masłowska - pełnomocnik Wójta ds. uzależnień
Gmina Nadarzyn w ramach Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Opieka wytchnieniowa” - edycja 2021 otrzymała dofinansowanie na realizację usług opieki wytchnieniowej w miejscu zamieszkania.
Realizatorem Programu będzie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie ul. Mszczonowska 24.
Głównym celem programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów przez umożliwienie im uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie opieki wytchnieniowej. W tym czasie opiekun może odpocząć, pójść na wizytę do lekarza, załatwić sprawę w urzędzie itp.
Usługi opieki wytchnieniowej będą realizowane łącznie dla 5 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności w okresie kwiecień - grudzień 2021 r. w ilości do 200 godzin dla członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
Wsparciem mogą zostać objęte osoby niekorzystające z innych form usług w miejscu zamieszkania.
W pierwszej kolejności z usług opieki wytchnieniowej będą mogły skorzystać osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które są całkowicie niesamodzielne.
Wnioski o objęcie opieką wytchnieniową można składać w siedzibie Ośrodka przy ul. Mszczonowska 24, Sekcja Pomocy Środowiskowej GOPS w godzinach pracy Ośrodka. Nabór będzie prowadzony od 17 marca do 30 marca 2021 r.
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 22 739 73 20 w. 183, 184, 185, 187.
Program „Opieka wytchnieniowa” - edycja 2021 finansowany jest z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.
Krystyna Masłowska
Dyrektor GOPS w Nadarzynie
Bezpłatne konsultacje psychologiczne
Punkt informacyjno - konsultacyjny w Zespole Ośrodków Wsparcia w Piastowie
W związku z realizacją zadań Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2018 - 2023, w Zespole Ośrodków Wsparcia w dniu 27.02.2021 roku (sobota) zostanie zorganizowany Punkt Informacyjno - Konsultacyjny.
Punkt Informacyjno-Konsultacyjny będzie działał w godzinach 9.00 - 14.00. W czasie punktu osoby z terenu Powiatu Pruszkowskiego będą mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychologicznych.
Zapisy pod numerem telefonu: 22 753 45 56.
Serdecznie zapraszamy!
Zespół Ośrodków Wsparcia w Piastowie
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - Sekcja Wsparcia Rodziny zaprasza osoby chętne do udziału w zajęciach: TRENING UMIEJĘTNOŚCI RODZICIELSKICH
Trening Umiejętności Rodzicielskich kierujemy do rodziców, którzy pragną nie tylko mocniej cieszyć się z bycia rodzicem, ale również zmieniać się i rozwijać oraz współpracować ze swoimi dziećmi.
Uczestnictwo w programie wesprze rodzica w:
- komunikacji z dzieckiem,
- rozpoznawaniu uczuć,
- budowaniu relacji w rodzinie,
- oraz wyznaczaniu granic.
Ponadto podczas Treningu Umiejętności Rodzicielskich rodzice będą mogli zdobyć nowe umiejętności z rękodzieła, które w przyszłości mogą być alternatywą dla wspólnie spędzonego czasu.
Szczegóły na plakacie.
Profilaktyka - spotkanie z przedstawicielami placówek oświatowych
17 lutego 2021 roku odbyło się spotkanie władz gminy Nadarzyn z przedstawicielami placówek oświatowych - pedagogami i psychologami. Podsumowano działania w ramach VIII Nadarzyńskich Dni Profilaktyki oraz wyznaczono priorytety na 2021 rok. Podczas dyskusji wyznaczono kierunki pracy wychowawczo-profilaktycznej w reżimie sanitarnym wynikającym z sytuacji pandemicznej.
Przedstawiona została oferta Punku Konsultacyjnego oferującego mieszkańcom gminy Nadarzyn bezpłatne porady specjalistów (psychologa, psychologa dziecięcego, psychoterapeuty, specjalisty ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, mediatora, prawnika).
Ponadto przekazano informacje nt.:
- pomocy dla rodzin w ramach programu „Posiłek w szkole i w domu na lata 2019-2023”;
- programu edukacyjnego „Promowanie zdrowia psychicznego wśród mieszkańców Mazowsza”;
- „Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2021-2027”;
- zmian w Ustawie o przeciwdziałaniu przemocy i Ustawie o Policji.
Przedstawiciele szkół otrzymali m.in. publikacje dotyczące profilaktyki społecznej (w tym sposobów rozpoznawania osób pod wpływem środków odurzających) i pomocy przedmedycznej.
Krystyna Masłowska
Pełnomocnik Wójta ds. uzależnień
Na Walentynki, na każdy dzień…
Między nami nic nie było
Między nami nic nie było!
Żadnych zwierzeń, wyznań żadnych.
Nic nas z sobą nie łączyło - Prócz wiosennych marzeń zdradnych;
Prócz tych woni, barw i blasków
Unoszących się w przestrzeni,
Prócz szumiących śpiewem lasków
I tej świeżej łąk zieleni!
Prócz tych kaskad i potoków
Zraszających każdy parów,
Prócz girlandy tęcz, obłoków,
Prócz natury słodkich czarów;
Prócz tych wspólnych, jasnych zdrojów,
Z których serce zachwyt piło,
Prócz pierwiosnków i powojów,
Między nami nic nie było!
Adam Asnyk
2 stycznia 2021 minęła 2. rocznica śmierci br. Piotra Hejno.
Brat Piotr Hejno współpracował z Gminą Nadarzyn od 2013 roku. Pierwszy raz spotkaliśmy się podczas I Nadarzyńskich Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia. Ojciec Piotr Hejno przez kilka lat przewodniczył Mszy św. z okazji kolejnych rocznic grupy AA Klemens, działającej przy kościele pw. św. Klemensa w Nadarzynie. Uczestniczył w spotkaniach z mieszkańcami w ramach cyklu „Dzień Drzwi Otwartych” w Nadarzynie i w Młochowie. Pomimo, iż w 2016 roku został przeniesiony do Krynicy Morskiej, a następnie do Bydgoszczy, zawsze pamiętał o Nadarzynie - przesyłał pozdrowienia i życzenia; był z nami w stałym kontakcie.
Piotr Hejno miał 35 lat, w 2003 r. wstąpił do zakonu, a w 2011 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracował m.in. w Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu.
Dziś przypominamy śp. Piotra Hejno i dziękujemy za Jego posługę i pomoc. Pozostanie w naszej pamięci jako człowiek niezwykle oddany pracy na rzecz osób uzależnionych i współuzależnionych, a przede wszystkim jako bardzo życzliwy, pogodny, uśmiechnięty i skromny człowiek.
Krystyna Masłowska
Pełnomocnik Wójta ds. uzależnień
"Promowanie zdrowia psychicznego wśród mieszkańców Mazowsza"
Szanowni Państwo,
dzięki uprzejmości MSCZ im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie przekazujemy Państwu informację nt. programu edukacyjnego dotyczącego promocji zdrowia psychicznego.
Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie w wyniku konkursu ofert ogłoszonego przez Zarząd Województwa Mazowieckiego, na realizatorów zadań publicznych Województwa Mazowieckiego z zakresu zdrowia publicznego, p.n.: "Promowanie zdrowia psychicznego wśród mieszkańców Mazowsza" zostało wyłonione jako realizator powyższego zadania.
W ramach zawartej umowy dotacji nr W/UMWM/ZD/3902/2020 z dn.12 października 2020 r. zostały zrealizowane filmy edukacyjno-informacyjne, dotyczące zdrowia psychicznego (schizofrenia, zaburzenia depresyjne, zaburzenia lękowe, stres, nadużywanie alkoholu), które są dostępne poprzez poniższy link:
Zaburzenia lękowe - https://www.youtube.com/watch?v=sI29QVzr0BU
Schizofrenia - https://www.youtube.com/watch?v=RO8l-PFjNvg
Problemy związane z nadużywaniem alkoholu - https://www.youtube.com/watch?v=t6EEFyEOxyw
Kryzys - https://www.youtube.com/watch?v=Vwhy1U0k-qU
Depresja - https://www.youtube.com/watch?v=7v1e4tALdjw
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie otrzymał również materiały w formie papierowej, które zostaną udostępnione dla mieszkańców w holu Urzędu Gminy.
Zachęcamy do zapoznania się Programem "Promowanie zdrowia psychicznego wśród mieszkańców Mazowsza".
Krystyna Masłowska
Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Nadarzynie
GKRPA w Nadarzynie wejście od strony Ronda Armii Krajowej
Specjalista | Stałe dni konsultacji | Godzina | Zapisy |
---|---|---|---|
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych | wtorki | 16.15 - 18.00 |
Bezpośrednio w Punkcie Konsultacyjnym |
Psycholog |
środy piątki |
17.00 - 19.30 11.30 - 14.00 |
Bezpośrednio Punkcie Konsultacyjnym |
Psycholog dziecięcy |
soboty |
Godziny do ustalenia podczas zapisu. |
W GOPS Sekcja Wsparcia Rodziny "Ognisko Tęcza" |
Psychoterapeuta / specjalista |
piątki | 16.00 - 19.30 |
W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej |
Prawnik |
wtorki |
Od 16.15 |
W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej |
Porady udzielane są bezpłatnie. Zapraszamy!
Krystyna Masłowska - pełnomocnik Wójta ds. uzależnień
Od 30 listopada 2020 roku obowiązuje nowa procedura szybkiego reagowania wobec sprawców przemocy domowej. Zapewnia ona możliwość szybkiego izolowania osoby dotkniętej przemocą od osoby stosującej przemoc, w sytuacjach gdy stwarza ona zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników.
Od 30.11.2020 r., poszerzony został katalog postępowań nieprocesowych o postępowanie nieprocesowe w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazanie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.
Nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy
Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli członek rodziny wspólnie zajmujący mieszkanie swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie, osoba dotknięta przemocą może żądać, aby sąd zobowiązał go do opuszczenia mieszkania. Sąd rozpoznaje sprawę w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu nieprocesowym. Postanowienie zapada po przeprowadzeniu rozprawy, która powinna odbyć się w terminie jednego miesiąca od dnia wpływu wniosku. Staje się ono wykonalne z chwilą ogłoszenia i może być zmienione lub uchylone w razie zmiany okoliczności.
Nowe uprawnienia dla Policji i Żandarmerii Wojskowej
Także od 30.11.2020 r. Policja oraz Żandarmeria Wojskowa dysponuje nowym środkiem reagowania na przemoc domową i spowodowane nią zagrożenie, jakim jest nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Ma on zapewnić możliwość szybkiego izolowania osoby dotkniętej przemocą od osoby stosującej przemoc, w sytuacjach gdy stwarza ona zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników.
Źródło:
1. https://www.lex.pl/ustawa-antyprzemocowa-wejscie-w-zycie-30-listopada,14585.html
2. https://www.niebieskalinia.pl
Krystyna Masłowska
Zespół Interdyscyplinarny
ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie