-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu -
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka
Menu
Menu
Aktualności - rok 2024
FASD Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych
Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) to zaburzenia rozwoju występujące u dzieci matek pijących alkohol w czasie ciąży.
Ponieważ nie ma „bezpiecznej” ilości alkoholu, której spożycie nie naraża dziecka na wystąpienie FASD, kobiety planujące dziecko lub spodziewające się go nie powinny pić alkoholu!
Tylko zachowując całkowitą abstynencję kobieta w ciąży eliminuje ryzyko wystąpienia FASD u swojego dziecka!
Alkohol jest ogólnie dostępną i najbardziej rozpowszechnioną używką, która w określonych przypadkach nie powinna być stosowana nawet w najmniejszej ilości. Jedną z takich okoliczności jest czas ciąży.
Łożysko nie jest skuteczną barierą dla alkoholu. Cząsteczki alkoholu bez przeszkód przedostają się przez łożysko i docierają bezpośrednio do dziecka zaburzając tym samym jego prawidłowy rozwój przez wszystkie trzy trymestry ciąży. Dziecko metabolizuje alkohol dwukrotnie dłużej niż matka z uwagi na niedojrzałość enzymatyczną wątroby.
W każdym z trymestrów pod wpływem alkoholu powstają odmienne zaburzenia zależne od etapu rozwoju dziecka. I tak między innymi:
- W pierwszym trymestrze alkohol zaburza powstawanie i migrację komórek, co może spowodować samoistne poronienie, dysfunkcje ośrodkowego układu nerwowego, bądź powstanie wad rozwojowych (wady serca, uszkodzenia wątroby, deformacje twarzoczaszki)
- W drugim trymestrze pogłębiają się charakterystyczne zmiany dysmorficzne i uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego i nadal istnieje ryzyko poronienia
- W trzecim trymestrze nasileniu ulegają powstałe już zmiany OUN a najbardziej wrażliwym na działanie alkoholu jest hipokamp. Ponadto, może dojść do przedwczesnego porodu czy zaburzeń w prawidłowym rozwoju mózgu, zmysłu wzroku i słuchu.
Od czego zależy ryzyko wystąpienia FASD?
Nie trzeba być osobą uzależnioną od alkoholu, pijącą szkodliwe lub ryzykownie by zaszkodzić nienarodzonemu dziecku.
NIE MA „bezpiecznej ilości” alkoholu w ciąży, jedynie abstynencja chroni dziecko przed FASD. Każda ilość alkoholu wiąże się z ryzykiem.
Pamiętaj, że zaburzeniom prawidłowego rozwoju dziecka w życiu płodowym, będących efektem działania alkoholu, można w 100% zapobiec poprzez abstynencję w czasie ciąży.
Wiedz i Pamiętaj:
- Jeśli jesteś w ciąży, powinnaś natychmiast przestać pić alkohol.
- Jeśli planujesz ciążę, powinnaś przestać pić alkohol.
- Jeśli pijesz alkohol, nie powinnaś zachodzić w ciążę.
- Jeśli masz problem z zaprzestaniem picia, to powinnaś zwrócić się do specjalisty terapii uzależnień.
Osoby zainteresowane tematyką FASD zapraszam do kontaktu, tel.22 739-73-20 w.180 w godzinach pracy Urzędu Gminy w Nadarzynie, pok.127 (parter).
Krystyna Masłowska
Pełnomocnik Wójta ds. uzależnień
Źródło: