-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu -
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka
Menu
Menu
Aktualności - rok 2024
Jak zwiększyć poczucie własnej wartości
Jak zwiększyć poczucie własnej wartości? – patrz na siebie z czułością
Niestety czasami sami jesteśmy dla siebie największymi krytykami.
Zapisujemy skrupulatnie w pamięci swoje błędy, oceniamy siebie, obwiniamy. Poświęcamy na to sporo czasu i energii. Taka postawa kosztuje nas dużo: cierpienie, poczucie winy, wstyd, niezadowolenie z siebie, ale ma głęboki sens. Jeśli poświęcamy sobie tyle czasu – to znaczy, że jesteśmy dla siebie ważni. Intencje Krytyka i Surowego Rodzica w nas są bardzo szlachetne – chcą, żebyśmy byli lepsi, żeby nam w życiu było lepiej. Warto docenić ich starania, zauważyć, o co tak bardzo dbają. Wiele w tym troski, zaangażowania, wysiłku, żeby coś zmienić. Jeżeli ktoś nas atakuje, musimy uciekać albo walczyć.
Trzeba się więc z naszym Krytykiem i Surowym Rodzicem dogadać – docenić ich intencje i wysiłek i ustalić nowe zasady współżycia. Jeżeli potraktujemy te części ze zrozumieniem i życzliwością, jest duża szansa, że nas posłuchają.
Akceptuj swoje niedoskonałości.
Jak zwiększyć poczucie własnej wartości. Oto kilka podstawowych wskazówek, które pozwolą zwiększyć poczucie własnej wartości:
- Przestań się obwiniać i nigdy nie nazywaj się głupkiem, jeśli coś się nie udało i nie zależało od ciebie.
- Przestań porównywać się z innymi: Gdybym miała takie nogi, też mogłabym nosić szorty…
- Zacznij ćwiczyć. Wysiłek fizyczny wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie – to jest udowodnione naukowo!
- Zacznij się rozwijać, a nie być perfekcyjnym!
- Przestań rozpamiętywać każdy błąd, który popełniłeś. To już się stało. Pójdź dalej.
- Zacznij koncentrować się na pozytywnych zmianach, które możesz wprowadzić w swoje życie, niezależnie od decyzji innych.
- Zacznij robić coś, co cię cieszy – każdego dnia!
- Skorzystaj z pomocy coacha, aby okryć swój potencjał i wzmocnić poczucie własnej wartości.
Zrezygnuj z perfekcjonizmu
Tym, co jest naprawdę trudne, a jednocześnie zachwyca, jest rezygnacja z bycia doskonałym i praca nad tym, by stać się sobą.
Anna Quidlen
Perfekcjonizm to jedna ze strategii radzenia sobie z negatywnym obrazem siebie. Jest sposobem ucieczki przed wstydem, oceną, poczuciem winy. Niestety doskonałość nie jest możliwa.
Jak pisze David D. Burns: „Perfekcjonizm to największa iluzja, jaką sobie stworzył człowiek.
We wszechświecie po prostu nie istnieje. Nie ma perfekcji (…). Wszystko da się poprawić, jeśli przyjrzymy się temu z bliska i krytycznie – każdy człowiek, każda myśl, każde dzieło sztuki, każde przeżycie, wszystko”. Dlatego też ciągłe dążenie do spełniania jak najwyższych standardów prowadzi do emocjonalnego cierpienia. Wszyscy mamy słabości, obszary niedoskonałe. Wszyscy też czasami jesteśmy osądzani, wstydzimy się i czujemy się winni. Jesteśmy ludźmi. Jak zwiększyć poczucie własnej wartości? Zrezygnuj z perfekcjonizmu.
Kilka wskazówek, jak zrezygnować z perfekcjonizmu
- ustalaj sobie limity czasu na wykonanie określonych zadań, żeby nie poprawiać ich w nieskończoność
- jeśli musisz dokonać oceny jakiegoś swojego działania, zrób to na skali (np. 1-10), unikaj ocen: super – do niczego. Pamiętaj, że oceny od 6 do 7 świadczą o sukcesie, 8 – 9 mogą świadczyć o nadmiernym wysiłku, a ocena 10 – dokonałeś cudu
- praktykuj każdego dnia (przez np. 2 tygodnie) wypisywanie 10 rzeczy, z których jesteś zadowolona / y
- określ i pamiętaj, dlaczego warto jest popełniać błędy
- wypisz, jakie masz pomocne standardy, jakie masz zbyt wysokie standardy
- stawiasz sobie poprzeczki nieco powyżej rekordu świata? Określaj, kiedy zadanie, które stoi przed Tobą będzie: zbyt słabo wykonane, dostatecznie dobrze wykonane, zbyt perfekcyjnie wykonane
i pamiętaj – czy to, że inni popełniają błędy, zmienia Twój stosunek do tych osób?
Prawdopodobnie nie.
Pamiętaj o odpoczynku i zabawie
W świecie, w którym nakłania się nas do bycia efektywnym, bezcelowe działania mogą wydać się niepożądane. Zabawa właśnie to czas, w którym ma być po prostu fajnie, przyjemnie. Stuart Brown twierdzi, że przeciwieństwem zabawy jest niemożność pracy, a nawet depresja. Podaruj sobie czas, w którym nie jesteś wydajna / y. Da się jeździć na oparach, ale tylko przez krótki czas. Pamiętaj o odpowiedniej ilości snu.
Znajdź czas na robienie tego, co lubisz. Tańcz, maluj, trenuj boks, oglądaj filmy, leż długo w łóżku. Bądź dla siebie dobra / y, troszcz się o siebie.
Nigdy nie jest zbyt późno, aby nauczyć się doceniać siebie i żyć szczęśliwie w zgodzie z własnym ciałem i umysłem!
GKRPA
Źródło: