Menu

Aktualności - rok 2022

  • Zespół bitych kobiet (Battered Woman Syndrome)
    Fot. iStock/baona

Jak go rozpoznać i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Zespół bitych kobiet (Battered Woman Syndrome) jest zaburzeniem psychicznym, które rozwija się u osób doznających przemocy domowej w wyniku długotrwałego znęcania się nad nimi. BWS jest niebezpieczne przede wszystkim dlatego, że może doprowadzić do wyuczonej bezradności, pewnego rodzaju paraliżu psychicznego, z którym mamy do czynienia, kiedy ofiara staje się tak przygnębiona swoją sytuacją, że nie podejmuje żadnych działań, by ją zmienić. Jest bierna, bo nie wierzy, że może być inaczej.

Choć lęk taki może wydawać się nam irracjonalny, dla kobiet z syndromem BWS jest czymś realnym i prawdziwym. Lękliwe i słabe, trwają przy przemocowym partnerze kurczowo trzymając się nadziei, że napastnik przestanie ją ranić, kontynuując cykl przemocy domowej i wzmacniając swoje zaburzenie.

Jak rozwija się BWS?

Zespół maltretowanej kobiety to zamknięty krąg o trzech etapach. Najpierw sprawca przemocy podejmuje zachowania, które powodują napięcie w związku. Następnie, napięcie eksploduje i twój partner dopuszcza się jakiejś formy przemocy: fizycznej, psychicznej, emocjonalnej, seksualnej lub innej. Na końcu, sprawca próbuje wszystko „naprawić” i przeprasza. Trzeci etap jest często określany jako etap „miesiąc miodowy” - wszystko zostaje wybaczone, a cykl zaczyna się od nowa.

W miarę trwania tego cyklu osoba doznająca przemocy zaczyna czuć, że wszystko co się przydarzyło, jest jedynie jej winą. Bierze odpowiedzialność za to, co się z nią dzieje, rozwija w sobie „wyuczoną bezradność”. Czuje się bezradna, ponieważ przekonała samą siebie, że znęcanie się nad nią jest jej własną winą, ale nie może zrozumieć, dlaczego to nadal trwa, jeśli to rzeczywiście tak jest. Przekonuje się o swojej bezsilności.

Rozpoznawanie BWS

Jest kilka wspólnych cech łączących osoby doznające przemocy dotknięte BWS. Są nimi:

  • branie na siebie pełnej odpowiedzialności za zachowanie partnera,
  • przekonanie o jego dobrych intencjach,
  • lęk o swoje bezpieczeństwo,
  • irracjonalne postrzeganie oprawcy jako osoby „wszechpotężnej”,
  • wiara w to, że partner skrzywdzi nas, jeśli będziemy szukały pomocy.

Kobiety z BWS często chorują na depresję lub mają stany depresyjne. Mogą mieć coraz mniej entuzjastycznie nastawienie do zajęć, które wcześniej lubiły, zdarza się również, że nadużywają alkoholu.

Na podstawie: family.findlaw.com

Informacje kontaktowe