-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu -
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka
Menu
Menu
Aktualności - rok 2023
Anonimowi alkoholicy, czyli na czym polega fenomen wspólnoty AA
AA, czyli wspólnota Anonimowych Alkoholików, to ogólnoświatowy ruch wsparcia w trwaniu w trzeźwości. Jedynym warunkiem uczestnictwa w tzw. mityngach jest chęć zaprzestania picia. Spotkania charakteryzuje całkowita anonimowość.
Historia
Znaczenie Symbolu AA
AA - najprostszy symbol, pisany dużymi literami. Wypracowany, jako główny znak identyfikujący wspólnotę Anonimowych Alkoholików. Jest to najbardziej znany i popularny symbol AA (Al-Anon), społeczności utworzonej z rodzin i przyjaciół alkoholików.
Na czym polega fenomen Wspólnoty AA
Wspólnota Anonimowych Alkoholików powstała w 1935 roku w Akron w stanie Ohio. Wówczas, przebywający tam w interesach biznesmen z Nowego Jorku, zachowujący z powodzeniem trzeźwość, po raz pierwszy od lat zaczął szukać towarzystwa drugiego alkoholika. Ów biznesmen zaobserwował, że wspierając innych w trwaniu w trzeźwości sam przestaje mieć potrzebę „zaglądania do kieliszka”. Wspólnie z lekarzem – również uzależnionym od alkoholu – zaobserwowali, że ich zdolność zachowywania trzeźwości jest ściśle związana z niesieniem przez nich pomocy innym uzależnionym. Cztery lata później, w 1939 roku, wydana została książka „Anonimowi Alkoholicy” (zwana także Wielką Księgą), od której tytułu wspólnota wzięła nazwę. Spotkania
Członkowie AA regularnie spotykają się na swoich zebraniach – mityngach. Wiele z nich ma charakter otwarty: spotykają się osoby uzależnione, ich rodziny i bliscy. Inne grupy preferują tzw. „zamknięte spotkania”, na których omawia się problemy, których istota i sens mogą być niezrozumiałe dla osób spoza kręgu uzależnionych.
Na czym polega idea AA?
Jedną z zasad AA jest pełna anonimowość, dająca członkom grupy poczucie dyskrecji. Dlatego wspólnota AA nie rejestruje uczestników ani nie kontroluje ich aktywności. Nigdy nie ujawnia w mediach personaliów ani wizerunku swoich członków. Nie ma nawet list obecności. Podczas dyskusji można powiedzieć o sobie to, co uważamy za konieczne.
Kim są Anonimowi Alkoholicy?
Anonimowi Alkoholicy są wspólnotą mężczyzn i kobiet, której członkowie dzielą się między sobą swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój problem alkoholowy i pomagać innym alkoholikom w osiągnięciu trzeźwości. Jedynym warunkiem uczestnictwa w AA jest pragnienie zaprzestania picia. Wspólnota AA nie przyjmuje żadnych dotacji z zewnątrz, utrzymuje się z własnych, dobrowolnych datków. Spotkania AA nie są terapią, ale współdziałaniem ludzi wzajemnie wspomagających się w wyzdrowieniu z choroby alkoholowej. Wspólnota AA wypracowała Program Dwunastu Kroków, których poznanie i wdrożenie w nowe życie pozwala uwolnić się z więzów alkoholizmu, rozliczyć z przeszłością jak i zmienić sposób funkcjonowania na sugerowane przez wspólnotę życie według wartości duchowych.
Uczestniczenie w spotkaniach wspólnoty AA jest doskonałym uzupełnieniem leczenia alkoholizmu.
Jakich działań nie podejmuje AA?
To nietypowe, ale grupy AA nie rejestrują uczestników. Nie angażują się także w badania nad uzależnieniami. Nie kontrolują swoich uczestników ani ich nie śledzą. Nie biorą udziału w komisjach lub agendach społecznych. Wystawiają diagnoz lekarskich. Nie udzielają porad psychiatrycznych. Nie dają zwolnień lekarskich. Nie dają leków. Nie mają w swojej ofercie usług religijnych ani nie oferują zatrudnienia swoim uczestnikom. Nie pomagają znaleźć mieszkania, żywności, pieniędzy. Nie udzielają porad rodzinnych. Nie zobowiązują się do rozwiązania kłopotów życiowych. Dzięki tym zabiegom AA jest skuteczniejsze, a ośrodki terapii uzależnień działające wokół idei Anonimowych Alkoholików i idei 12 kroków notują duże sukcesy.
Obecnie wspólnota liczy ponad 2 miliony mężczyzn i kobiet i działa w ponad 140 krajach świata. Łącznie funkcjonuje ponad 100 000 grup AA.
Członkowie AA organizują mityngi również na terenie całej Polski. Częstotliwość spotkań oraz ich dostępność można sprawdzić na stronie internetowej AA.
Na terenie gminy Nadarzyn jest grupa AA „Klemens” spotyka się w niedzielę, godz. 16:00 do 18:00. W tym roku obchodzą 25lecie istnienia wspólnoty w Nadarzynie. Adres: Dom Parafialny Ul. Kościelna 3 05-830 Nadarzyn
Martyna Szwed
z-ca przewodniczącej GKRPA
Źródło:
https://terapiakobiet.pl/co-to-jest-aa-i-skad-sie-wzieli-anonimowi-alkoholicy/
Anonimowi Alkoholicy (AA), czyli kto? - STOPuzależnieniom.pl (stopuzaleznieniom.pl)