Menu

Aktualności - rok 2020

  • Życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia 2020.
  • Życzenia z okazji 22. rocznicy powstania Grupy AA Klemens.

W dniu 7 listopada Grupa AA „Klemens” z Nadarzyna obchodziła 22. rocznicę swojej działalności.

Z tej okazji o godz. 16.00 w kościele pw. św. Klemensa w Nadarzynie odbyła się uroczysta Msza św., którą odprawił o. Adam Krawczyk z Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości z Zakroczymia.

Za Waszą obecność dziękujemy i życzymy Wszystkim Państwu i Waszym bliskim zdrowia i pogody ducha.

  • VIII Nadarzyńskie Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia

Zapraszamy na wykład "Narkotyki i dopalacze, a bezpieczeństwo w ruchu drogowym" w ramach VIII Nadarzyńskich Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia. Prowadzącym wykład jest dr hab. prof. nadzw. Mariusz Z. Jędrzejko, wybitny specjalista, pracujący od wielu lat w przestrzeni profilaktyki zachowań ryzykownych i uzależnień.

W imieniu Organizatorów:
Krystyna Masłowska - Pełnomocnik Wójta ds. uzależnień
Agata Sierputowska - przewodnicząca GKRPA

  • VIII Nadarzyńskie Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia

VIII Nadarzyńskie Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia
Poznajmy się lepiej zadbajmy o relacje

Szanowni Państwo!

W związku z aktualnymi obostrzeniami spowodowanymi sytuacją pandemii na terenie całego kraju, niemożliwe jest spotkanie się z Państwem osobiście na wykładzie w ramach VIII Nadarzyńskich Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia. Jednak, wiedząc jak duże znaczenie ma profilaktyka, postanowiliśmy dostosować się do nowej rzeczywistości i wyjść do Państwa z propozycją webinarium.

Dziś, dzięki współpracy z Centrum Profilaktyki Społecznej oraz itvNadarzyn, w Urzędzie Gminy Nadarzyn, został nagrany wykład pt. Narkotyki i dopalacze, a bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Prowadzącym wykład jest dr hab. prof. nadzw. Mariusz Z. Jędrzejko, wybitny specjalista, pracujący od wielu lat w przestrzeni profilaktyki zachowań ryzykownych i uzależnień, którego mamy niebywałą przyjemność gościć w Nadarzynie w ramach Nadarzyńskich Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia kolejny raz. Wcześniejsze działania podejmowane we współpracy z Centrum Profilaktyki Społecznej, zrealizowane w ramach Nadarzyńskich Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia, w których społeczność Nadarzyna mogła wziąć udział to m.in.:

  • wykład autorski: Nowoczesne technologia cyfrowe, a rozwój emocjonalny dziecka - co powinni wiedzieć rodzice? Modelowanie relacji dzieci - nowe technologie. Video games - dziecko w świecie gier elektronicznych - co warto wiedzieć?. Najlepsze gry edukacyjne dla dzieci (2018 rok),
  • szkolenie dla rodziców: Co rodzice powinni wiedzieć o narkotykach i dopalaczach (2017 rok),
  • szkolenie dla rady pedagogicznej: Rozpoznawanie zachowań narkotykowych. Pomoc przedmedyczna dla osób pod wpływem narkotyków (2017 rok),
  • wykład autorski i konsultacje dla mieszkańców: Jak działają narkotyki i dopalacze?,
  • cykl warsztatów dla młodzieży z placówek oświatowych: Nie dopalaj się, bo się spalisz - co warto wiedzieć o narkotykach i dopalaczach? (2017-2019).

Efekty dzisiejszej współpracy będziecie Państwo mogli zobaczyć już niedługo (w połowie listopada) na stronie internetowej: Urzędu Gminy Nadarzyn (www.nadarzyn.pl, w zakładce iTV Nadarzyn), Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nadarzynie (www.gops.nadarzyn.pl), Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Gminy Nadarzyn (www.stopprzemocy.nadarzyn.pl), na kanale YouTube - telewizja internetowa Gminy Nadarzyn.

Zachęcamy do oglądania, bo z całą pewnością warto!

W imieniu Organizatorów:
- Agata Sierputowska - Przewodnicząca GKRPA
- Krystyna Masłowska - Pełnomocnik Wójta ds. uzależnień

  • Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

25 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Tego dnia rozpoczynają obchody 16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na płeć. Przez te dni będą obchodzone na całym świecie różne kampanie dotyczące zwalczania przemocy i dyskryminacji. W szesnastodniowe obchody wchodzi między innymi Światowy Dzień Aids i Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Kulminacyjnym wydarzeniem, które przypada 10 grudnia jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Te dni mają przypomnieć o oczywistych rzeczach o których zapominamy, czyli jak przeciwdziałać agresji i dyskryminacji na co dzień. Agresja oraz dyskryminacja nie tyko kobiet, ale i dziewcząt to zjawisko nie marginalne, lecz bardzo powszechne. Złe traktowanie kobiet to nie tylko przemoc domowa, ale także przemoc instytucjonalna, czyli mechanizmy prawne i społeczne.

Z przemocą warto i trzeba walczyć!!! Wystarczy rozejrzeć się wśród swojego otoczenia, porozmawiać, starać się zrozumieć, pomóc.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej informuję, iż osoby potrzebujące wsparcia psychoterapeuty / specjalisty ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie / mediatora mogą skorzystać z zapisów pod nr tel. 22 739 73 20. Specjalista przyjmuje w piątki w godz. 16.00-19.30 w Punkcie Konsultacyjnym GKRPA.

Na terenie Powiatu Pruszkowskiego funkcjonuje Zespół Ośrodków Wsparcia w którego skład wchodzi min: Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie obejmuje swoim działaniem teren całego woj. Mazowieckiego oraz we współpracy z innymi SOW-ami przyjmuje również osoby dotknięte przemocą i jej skutkami z terenu całego kraju. Ośrodek zapewnia także schronienie osobom doświadczającym przemocy w rodzinie.

05-820 Piastów
ul. Ks. J. Popiełuszki 24
/wejście od ulicy Orzeszkowej/
nr tel. 22 753 45 56
e-mail: kontakt@zowpiastow.pl

Marlena Legięcka
członek Zespołu Interdyscyplinarnego
ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Źródło: www.isp.policja.pl, www.zowpiastow.pl

  • Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci

19 listopada to Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci i obchodzony jest od 12 lat. Powstał on z inicjatywy szwajcarskiej Fundacji „Światowy szczyt Kobiet”. Każdego dnia dzieci są bite, maltretowane, poniżane czy wykorzystywane seksualnie... - same nie mogą się obronić.

W związku z tym dniem Krajowe Partnerstwo na rzecz Ochrony Dzieci przed przemocą - zrzeszające 23 organizacje pozarządowe pomagające dzieciom - ofiarom krzywdzenia, przypomina jak ważne jest reagowanie na przemoc wobec dzieci.

Wiadomo, iż przemoc wobec małoletnich osób w Polsce jest nadal poważnym problem. Należy pamiętać, że dziecko to także człowiek tylko, że jeszcze mały, tak więc jak każdy dorosły jest właścicielem pewnych praw i wolności, które nazywają się prawami człowieka.

Podejmowane przez organy rządowe oraz organizacje pozarządowe działania mające na celu przeciwdziałaniu temu zjawisku stają się niezmiernie istotne. Dlatego dzięki różnego rodzaju akcjom i kampaniom społecznym starają się one uwrażliwiać społeczeństwo na ten problem.

Rzecznik Praw Dziecka prowadzi kampanię „Reaguj masz prawo”, której głównym celem jest uświadamianie osobom dorosłym, że nie mogą wykazywać biernej postawy w chwili, gdy są świadkami krzywdzenia dzieci. Niejednokrotnie to od ich odpowiedniej reakcji może zależeć czy da się uchronić dzieci przed tragedią.

„Dziecko zostało uznane za człowieka, istotę z którą trzeba się liczyć, której nie wolno wieść na smyczy, lecz należy kierować nią umiejętnie, z rozwagą, wysiłkiem umysłu, uczucia i woli”.

Janusz Korczak

Marlena Legięcka
członek Zespołu Interdyscyplinarnego
ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Źródło: www.policja.pl, www.stowarzyszenieintegracja.eu, www.brpd.gov.pl

  • Bezdomność - nie bądźmy obojętni.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie w związku ze zbliżającym się okresem zimowym zwraca się z prośbą do wszystkich mieszkańców Gminy Nadarzyn o zachowanie szczególnej wrażliwości i uwagi wobec zauważonych osób bezdomnych.

Prosimy o zgłaszanie informacji na temat osób wymagających pomocy do:

  1. Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (22) 739 73 20,
  2. Straży Gminnej (22) 720 08 67,
  3. Policji (telefon dyżurny czynny do godz. 20.00) (22) 729 81 77.

Wszystkie osoby potrzebujące pomocy w formie tymczasowego schronienia mogą bezpośrednio zgłaszać się do ośrodków pomocy społecznej funkcjonujących w każdej gminie na terenie naszego kraju.

Schronisko dla osób bezdomnych zapewnia osobom bezdomnym, które podpisały kontrakt socjalny, całodobowe, tymczasowe schronienie oraz usługi ukierunkowane na wzmacnianie aktywności społecznej, wyjście z bezdomności i uzyskanie samodzielności życiowej.

Schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi zapewnia osobom bezdomnym, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, ale nie wymagają usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki, zakład opiekuńczo-leczniczy lub zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, tymczasowe schronienie wraz z usługami opiekuńczymi oraz usługami ukierunkowanymi na wzmacnianie aktywności społecznej, w miarę możliwości wyjście z bezdomności i uzyskanie samodzielności życiowej.

W noclegowni, schronisku dla osób bezdomnych, ogrzewalni mogą przebywać osoby zdolne do samoobsługi, których stan zdrowia nie zagraża zdrowiu i życiu innych osób przebywających w placówce.

W schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi mogą przebywać osoby, których stan zdrowia nie zagraża zdrowiu i życiu innych osób przebywających w placówce.

W schronisku dla osób bezdomnych oraz schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi nie mogą przebywać osoby będące pod wpływem alkoholu lub pod wpływem substancji psychoaktywnych.

Schronisko zapewnia co najmniej jeden ciepły posiłek dziennie. Schronisko może również zapewniać wsparcie opiekuna, pracownika socjalnego, psychologa, pedagoga oraz terapeuty.

  • Ciąża bez alkoholu. Baner.

Głównym przekazem kampanii Ciąża bez alkoholu była informacja, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży, a każda ilość wiąże się z ryzykiem uszkodzenia płodu. Kampania zachęcała kobiety do zachowania całkowitej abstynencji w okresie ciąży.

Celem kampanii było:
- zmniejszenie liczby kobiet pijących w czasie ciąży,
- zwiększenie wiedzy na temat negatywnego wpływu alkoholu na płód.

Kampania trwa od 2007 roku a jej przesłanie jest nadal aktualne i bardzo potrzebne.

Krystyna Masłowska - Pełnomocnik Wójta ds. uzależnień

Źródło: http://www.parpa.pl/index.php/ciaza-bez-alkoholu/o-kampanii

  • Kocham nie piję. Baner.

Światowy Dzień FAS - święto obchodzone na świecie corocznie 9 września, mające na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływ na rozwój płodu, a w przyszłości - na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka. Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS) to zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń spowodowanych działaniem alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Jego skutkiem mogą być wady wrodzone (wady serca, nerek, OUN), spowolnienie rozwoju, niska masa urodzeniowa, dysfunkcje mózgu, problemy ze wzrokiem i słuchem, kłopoty z koncentracją i uczeniem się.

OBJAWY FAS (Fetal Alcohol Syndrome - Płodowy Zespół Alkoholowy):

  • niski wzrost i małogłowie,
  • dysmorfie twarzy (twarz jest niesymetryczna, dość płaska, szeroka, o wyglądzie orientalnym, oczy dziecka osadzone są szeroko - tak, że nasada nosa sprawia wrażenie bardzo szerokiej, nos najczęściej jest krótki i zadarty, rynienka podnosowa słabo zaznaczona (lub nie ma jej w ogóle), górna warga jest bardzo cienka, odległość między nozdrzami a górną wargą jest dłuższa niż zwykle, uszy są nisko osadzone, często ze zniekształconymi małżowinami, owłosienie skóry głowy, brwi i rzęsy są obfitsze niż przeciętnie),
  • wady układu kostno-mięśniowego i zaburzenia czucia głębokiego, problemy z koordynacją (dziecko może np. złamać rękę i nie czuć tego),
  • problemy ze słyszeniem, opóźnioną zdolność mówienia,
  • zmniejszone pole widzenia, słabą pamięć wzrokowa (dziecko może się łatwo gubić nawet w okolicy domu),
  • anomalie w budowie wątroby, serca, nerek, narządów płciowych,
  • podwyższony próg bólu lub nadwrażliwość na ból,
  • nadpobudliwość,
  • problemy z pamięcią i trudności w uczeniu się (dziecko będzie się skarżyć, że „nic mu nie wchodzi do głowy”, choć się uczy),
  • zaburzenia zachowania, niedostosowanie społeczne, trudności w przewidywaniu konsekwencji swoich zachowań (może np. uciekać z domu).

Dzieci z FAS mają problem z zapamiętywaniem i wykorzystaniem zdobytych informacji, są też skłonne do uzależnień. Często pierwsze objawy FAS widoczne są dopiero pomiędzy 2. a 10. rokiem życia. FAS nie da się wyleczyć.

Krystyna Masłowska - pełnomocnik Wójta ds. uzależnień

Źródło: http://centrumwsparciarodziny.pl/index.php/12-9-wrzesnia-swiatowy-dzien-swiadomosci-fas-alkoholowy-zespol-plodowy

Działalność ośrodków opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży (świadczenia na NFZ).

W związku z koniecznością poprawy funkcjonowania systemu ochrony zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży od kwietnia 2020 roku rozpoczęły działalność ośrodki opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży.

Mogą zgłaszać się do nich rodzice dzieci oraz młodzież (osoby poniżej 18 r.ż. muszą posiadać zgodę opiekuna prawnego na korzystanie ze świadczeń) w przypadku występowania niepokojących objawów związanych z problemami psychicznymi.

W ramach pomocy oferowanej w ośrodkach można skorzystać z następujących świadczeń:

  • porada psychologiczna diagnostyczna
  • porada psychologiczna
  • sesja psychoterapii indywidualnej
  • sesja psychoterapii rodzinnej
  • sesja psychoterapii grupowej
  • sesja wsparcia psychospołecznego
  • wizyta, porada domowa lub środowiskowa.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, ze względu na sytuację epidemiczną pomoc udzielana jest za pomocą narzędzi teleinformatycznych.

Praca ośrodków będzie oparta w przyszłości na pracy środowiskowej - przede wszystkim współpracy z rodziną pacjenta oraz jego środowiskiem szkolnym. Z tego powodu zalecany jest wybór ośrodka jak najbliżej miejsca zamieszkania.

Lista obecnie zakontraktowanych ośrodków I stopnia referencyjnego jest dostępna na stronie Ministerstwa Zdrowia: www.gov.pl/web/zdrowie/rozpoczecie-dzialalnosci-osrodkow-i-stopnia-referencyjnego.

Informacje nt. aktualnej listy ośrodków opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży można uzyskać również w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nadarzynie - Sekcja Pomocy Środowiskowej tel. 22 739 73 20 w. 181, 183, 184, 185, 187, 284.

Krystyna Masłowska - dyrektor GOPS w Nadarzynie

Przymusowa izolacja stała się dodatkowym czynnikiem ryzyka wystąpienia przemocy lub jej nasilenia również w przypadku przemocy wobec dzieci. Te fakty potwierdzają także obserwacje bieżącej pracy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

W związku z powyższym Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczęła kampanię społeczną „Za drzwiami”. Jej celem jest zachęcenie społeczeństwa do zgłaszania policji zdarzeń związanych z krzywdzeniem dzieci. W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia dziecka, odpowiednim kontaktem w takich sprawach jest numer alarmowy 112.

Kampania „Za drzwiami” jest polską wersją kampanii „Behind the door” przygotowanej przez chorwacką agencję Degordian we współpracy z Zagrzebiańskim Centrum Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Chorwacji. Ze względu na uniwersalny wymiar przekazu, organizatorzy zdecydowali się udostępnić kampanię partnerom ze wszystkich krajów, w których trwa izolacja z powodu pandemii COVID-19. Za realizację akcji w Polsce odpowiada Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Instrukcja dotycząca reagowania na przemoc wobec dzieci dostępna jest pod linkiem:
https://rodzice.fdds.pl/2020/04/23/co-zrobic-gdy-podejrzewasz-ze-dziecko-jest-krzywdzone

Źródło:
https://www.niebieskalinia.pl/edukacja/akcje-konferencje-i-kampanie-spoleczne/6734-rusza-nowa-kampania-fundacji-dajemy-dzieciom-sile-za-drzwiami

Krystyna Masłowska
Dyrektor GOPS w Nadarzynie
Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Program PFRON - "Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi"

W ramach programu PFRON „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnym”, w celu przeciwdziałania skutkom pandemii, osoby z niepełnosprawnościami, które na skutek zamknięcia placówek rehabilitacyjnych nie mogą korzystać z zajęć przez nie realizowanych, mogą ubiegać się o wsparcie pieniężne.

Świadczenie skierowane jest do osób posiadających aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (a w przypadku osób do 16. roku życia - aktualne orzeczenie o niepełnosprawności), których placówki rehabilitacyjne nie działały z powodu pandemii przez co najmniej 5 kolejnych dni roboczych.

W imieniu osób niepełnoletnich oraz ubezwłasnowolnionych częściowo lub całkowicie z wnioskiem mogą wystąpić opiekunowie prawni tych osób. Wsparcie mogą również uzyskać osoby, których niepełnosprawność potwierdzona została orzeczeniem wydanym przez lekarza orzecznika ZUS.

Wnioski można składać do 4 września 2020 r. przez System Obsługi Wsparcia - sow.pfron.org.pl lub pocztą tradycyjną - wysyłając wniosek do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub innej wskazanej przez powiat jednostki organizacyjnej.

Infolinia PFRON: tel. 517 373 975 (godz. 9.00 - 20.00) lub tel. 22 581 84 10 (godz. 9.00 - 15.00) oraz infolinii SOW - tel. 800 889 777 (godz. 9.00 - 17.00).

Ważne! Świadczenie nie przysługuje za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego, przyznanego w związku z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Źródło: http://www.pfron.org.pl

GKRPA w Nadarzynie wejście od strony Ronda Armii Krajowej

Dyżury specjalistów
Specjalista Stałe dni konsultacji Godzina Zapisy
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wtorki 16.15-18.00

Bezpośrednio w Punkcie Konsultacyjnym w dniach i godzinach przyjęć, tel. +48 22 729 82 74 lub w GOPS Sekcja Wsparcia Rodziny "Ognisko Tęcza", tel. +48 22 739 73 11, pon.-pt.: 9.00-17.00

Psycholog
środy
piątki
17.00-19.30, 11.30-14.00

Bezpośrednio Punkcie Konsultacyjnym w dniach i godzinach przyjęć, tel. +48 22 729 82 74

Psycholog dziecięcy

06.08.2020 r. 13.08.2020 r.

14.00; 15.00; 16.00; 17.00; 18.00

W GOPS Sekcja Wsparcia Rodziny "Ognisko Tęcza", tel. +48 22 739 73 11, pon.-pt. w godz. 9.00-17.00

Psychoterapeuta / specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie / mediator

piątki 16.00-19.30

W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, tel. +48 22 739 73 20:

  • pon. w godz. 9.00-17.00
  • wt.-czw. w godz. 8.00-16.00
  • pt. w godz. 8.00-15.00

Prawnik

wtorki Od 16.15

W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, tel. +48 22 739 73 20:

  • pon. w godz. 9.00-17.00
  • wt.-czw. w godz. 8.00-16.00
  • pt. w godz. 8.00-15.00

Porady udzielane są bezpłatnie. Zapraszamy!

Krystyna Masłowska - pełnomocnik Wójta ds. uzależnień

GKRPA w Nadarzynie wejście od strony Ronda Armii Krajowej

Dyżury specjalistów
Specjalista Stałe dni konsultacji Godzina Zapisy
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wtorki 16.15 - 18.00

Bezpośrednio w Punkcie Konsultacyjnym
w dniach i godzinach przyjęć
tel. 22 729 82 74
lub w GOPS Sekcja Wsparcia Rodziny "Ognisko Tęcza"
tel. 22 739 73 11
pon. - pt.: 9.00 - 17.00

Psycholog
środy
piątki
17.00 - 19.30 11.30 - 14.00

Bezpośrednio Punkcie Konsultacyjnym
w dniach i godzinach przyjęć
tel. 22 729 82 74

Psycholog dziecięcy

09.07.2020 r. 23.07.2020 r.

14.00; 15.00; 16.00; 17.00; 18.00

W GOPS Sekcja Wsparcia Rodziny "Ognisko Tęcza"
tel. 22 739 73 11
pon. - pt.: 9.00 - 17.00

Psychoterapeuta / specjalista
ds. przeciwdziałania przemocy
w rodzinie / mediator

piątki 16.00 - 19.30

W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej
tel. 22 739 73 20
pon.: 9.00 - 17.00
wt. - czw.: 8.00 - 16.00
pt.: 8.00 - 15.00

Prawnik

wtorki Od 16.15

W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej
tel. 22 739 73 20
pon.: 9.00 - 17.00
wt. - czw.: 8.00 - 16.00
pt.: 8.00 - 15.00

Porady udzielane są bezpłatnie. Zapraszamy!

Krystyna Masłowska - pełnomocnik Wójta ds. uzależnień

Pomoc dla osób doświadczających przemocy domowej w epidemii koronawirusa.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami umieszczonymi poniżej.

Ważne telefony:
- Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie "Niebieska linia": 800 12 00 02 (czynny całą dobę)
- "Niebieska linia IPZ": 22 668 70 00 (codziennie 12:00 - 18:00)
- Fundacja Feminoteka: 888 88 33 88 (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 20:00)
- Centrum Praw Kobiet: 22 621 35 37 (telefon zaufania, 10:00 - 16:00, pomoc prawna i psychologiczna), 600 070 717 (interwencje, czynny też w święta)

  • Ulotka informacyjna - osobisty plan awaryjny
  • Ulotka informacyjna - osobisty plan awaryjny
  • Ulotka informacyjna - osobisty plan awaryjny
  • Ulotka informacyjna - osobisty plan awaryjny
  • Ulotka informacyjna - osobisty plan awaryjny
  • Ulotka informacyjna - osobisty plan awaryjny
  • Twój Parasol - Pomoc dla osób doznających przemocy w rodzinie

Twój Parasol (https://twojparasol.com) to aplikacja mobilna dzięki której osoby narażone na sytuacje związane z przemocą w rodzinie mogą uzyskać wsparcie i informacje. Poza materiałami edukacyjnymi aplikacja umożliwia dostęp do bazy organizacji oferujących wsparcie.

Aplikacja umożliwia również przesyłanie informacji o zdarzeniach przemocowych do ewentualnego wykorzystania później oraz możliwość kontaktu z wcześniej skonfigurowanym adresem email lub możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego. „Twój Parasol” można pobrać na Google Play i Apple Store lub za pomocą QR kodów. Dostępna jest również na stronie internetowej www.twojparasol.com.

Krystyna Masłowska
Dyrektor GOPS w Nadarzynie
Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Źródło:
Komenda Główna Policji
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

  • Tłumacz POLSKI JĘZYK MIGOWY dla całej Polski

Polski Związek Głuchych w związku z zagrożeniem Covid-19 utworzył bezpłatną infolinię dla osób głuchych dostępną 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Usługa ma ułatwić kontakt i uzyskanie pomocy w obszarze medycznym - także tym związanym z koronawirusem. Z uwagi na epidemię koronawirusa SARS-Cov-2 i brak dostępu osób głuchych do usług medycznych od dnia 1 kwietnia 2020 r. Zarząd Główny Polskiego Związku Głuchych dzięki środkom otrzymanym z Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza zapewnia osobom Głuchym bezpłatne, całodobowe wsparcie tłumaczy języka migowego.

Krystyna Masłowska - Dyrektor GOPS w Nadarzynie

Źródło:
https://www.pzg.org.pl
https://www.pzg.org.pl/2020/03/koronawirus-tlumacz-pjm-dla-calej-polski

Szanowni Państwo,
informujemy, że od 20 marca 2020 roku porady specjalistów w Punkcie Konsultacyjnym w Nadarzynie (GKRPA, Pl. Poniatowskiego 42, wejście od strony Ronda Armii Krajowej) odbywają się telefonicznie lub za pomocą komunikatorów (np. Skype - po uprzednim umówieniu się ze specjalistą).

Psycholog: środy 17.00 - 19.00; piątki 11.30 - 14.00
Zapisy bezpośrednio Punkcie Konsultacyjnym w dniach i godzinach przyjęć tel. 22 729 82 74.

Terapeuta, specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, mediator: piątki 16.00 - 19.30
Zapisy w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej tel. 22 739 73 20:
pon.: 9.00 - 17.00
wt. - czw.: 8.00 - 16.00
pt.: 8.00 - 15.00

Krystyna Masłowska - Dyrektor GOPS

Szanowni Mieszkańcy,
w związku z ogłoszonym stanem zagrożenia epidemicznego zwracamy się z apelem o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby samotne i starsze w naszym najbliższym otoczeniu.
Seniorzy są w grupie największego ryzyka zakażenia koronawirusem. Według zaleceń specjalistów osoby starsze powinny większość czasu spędzać w domu. Nie każdy może jednak liczyć na pomoc rodziny. Stąd duża rola sąsiadów, pracowników służb, a także wolontariuszy.

Informacja dla Seniorów
Jeżeli jesteś osobą samotną, wymagasz pomocy w zrobieniu zakupów, załatwieniu spraw urzędowych, wykupieniu leków lub znasz osobę potrzebującą pomocy zadzwoń do:
Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nadarzynie, tel. 22 739 73 20 w godz. 10.00 - 15.00
Straży Gminnej w Nadarzynie, tel. 22 720 08 67 w godz. 10.00 - 15.00
Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury, tel. 502 891 926 pon. - pt. w godz. 10.00 -12.00
Caritas przy parafii św. Klemensa w Nadarzynie, tel. 728 947 323

Prokuratura Rejonowa w Pruszkowie
W związku z obchodami Dnia Ofiar Przestępstw i Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w dniach od 21.02 do 28.02.2020 r. w godzinach 9.00-15.00 prokuratorzy Prokuratury Rejonowej w Pruszkowie przy ul. Stalowej 33 będą udzielać bezpłatnych porad prawnych osobom pokrzywdzonym przestępstwem.

Zespół Ośrodków Wsparcia w Piastowie
Zespół Ośrodków Wsparcia
 w Piastowie informuje, że w terminie 24.02 do 28.02.2020 r. w godzinach 8.00-20.00 można skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychologicznych, pedagogicznych i prawnych. Osoby zainteresowane skorzystaniem  z wyżej wymienionych form pomocy proszone są o kontakt telefoniczny pod numerem 22 753 45 56 celem ustalenia terminu wizyty.

Źródło: ZOW Piastów

Krystyna Masłowska - Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

  • Plakat Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

„Chwilowy smutek związany z zawodem miłosnym lub utratą pracy nie jest depresją. Jeśli jednak stan przygnębienia lub wręcz rozpaczy trwa dłużej niż dwa tygodnie, warto udać się do lekarza, bo być może to już jest depresja.

Nieleczona może doprowadzić do tak zwanego stuporu, czyli stanu paraliżu, kiedy chory nie jest w stanie ruszyć ani ręką, ani nogą. Niebezpieczne mogą okazać się również myśli samobójcze, które towarzyszą osobom cierpiącym na depresję. W tym sensie depresja jest chorobą śmiertelną.

Każdego dnia średnio szesnaścioro Polaków odbiera sobie życie, ponieważ nie może znieść cierpienia. Szacuje się, że w Polsce na depresję chorują prawie dwa miliony ludzi”.

Źródło: http://twarzedepresji.pl

„Miłość w swej prostej i nieśmiałej mowie
powie najwięcej, kiedy najmniej powie”.
William Shakespeare - Sen nocy letniej

„…Zamykam oczy, czuję jak
W twoich dłoniach tonie moja twarz.
Przysięgasz miłość aż po śmierć
Słyszę wspólne bicie naszych serc.
I chociaż walczysz z całych sił,
O coś więcej niż parę chwil.
Po cichu ciągle wierzę, że
Nadejdzie taki dzień
Gdy wrócisz by stąd zabrać mnie
I powiesz mi
Wciąż kocham cię
Wciąż kocham cię…”
muz. Paweł Lucewicz, sł. Zofia Jaworowska
Piosenka „Miasto” promuje film MIASTO 44 (reż. Jan Komasa)

„Mów mi, że to nie szkodzi
I mów mi, że jesteś moja
Wybaczaj, kiedy nie wracam
Nazywaj moim imieniem
Zaczekaj, próbuję
Już prawie umiem, prawie czuję
Tylko Ty jedna wiesz ile trzeba
Żebym wrósł w ziemię, jak stare drzewa
Może kiedyś będę Ci wierzył
Będę wdzięczny, będę potrzebny
Będę Cię chronił, będę wiedział
Będę silny, jak stare drzewa
Tylko zaczekaj”

Muzyka i słowa: Kortez
Piosenka „Stare drzewa” została napisana specjalnie do filmu Filipa Bajona „Kamerdyner”

Sentencję i fragmenty utworów wybrała Krystyna Masłowska - pełnomocnik Wójta ds. uzależnień.

  • Plakat Światowy Dzień Chorego

11 lutego 2020 r.
Światowy Dzień Chorego

odbyła się
Msza św. w kościele w Nadarzynie.

Spotkanie w sali klementyńskiej, wspólnie spędzony czas,
poczęstunek i drobne upominki.

Organizatorzy:
Urząd Gminy Nadarzyn, GOPS, GKRPA, Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św.  Klemensa, Caritas

GKRPA w Nadarzynie wejście od strony Ronda Armii Krajowej

Specjalista Stałe dni konsultacji Godzina Zapisy
GKRPA / pełnomocnik Wójta
ds. uzależnień
wtorki 16.15 - 18.00

Bezpośrednio w Punkcie Konsultacyjnym
w dniach i godzinach przyjęć
tel. 22 729 82 74
lub w GODM Tęcza (pon. - pt. 9.00 - 17.00)
tel. 22 739 73 11

psycholog
Agnieszka Jaślikowska
środy
piątki
17.00 - 19.00
11.30 - 14.00

Bezpośrednio Punkcie Konsultacyjnym
w dniach i godzinach przyjęć
tel. 22 729 82 74

psycholog dziecięcy
Beata Nasiadka

soboty
25.01.2020 r.
01.02.2020 r.
29.02.2020 r.
07.03.2020 r.
21.03.2020 r.

9.00 - 14.00

W GOPS Sekcja Wsparcia Rodziny - Ognisko Tęcza
tel. 22 739 73 11
pon. - pt. 9.00 - 17.00

psychoterapeuta / specjalista
ds. przeciwdziałania przemocy
w rodzinie / mediator

Marek Mietelski

piątki 16.00 - 19.30

W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej
tel. 22 739 73 20
pon. 9.00 - 17.00
wt. - czw. 8.00 - 16.00
pt. 8.00 - 15.00

prawnik

wtorki od 16.15

W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej
tel. 22 739 73 20
pon. 9.00 - 17.00
wt. - czw. 8.00 - 16.00
pt. 8.00 - 15.00

Porady udzielane są bezpłatnie. Zapraszamy!

Krystyna Masłowska - pełnomocnik Wójta ds. uzależnień

Informacje kontaktowe