Menu

Aktualności - rok 2019

Programem „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” - edycja 2019 do grudnia 2019 roku objęte były 2 rodziny z terenu Gminy Nadarzyn.

Pomoc udzielana była na podstawie umowy pomiędzy Wojewodą Mazowieckim reprezentowanym przez Annę Olszewską - Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie a Gminą Nadarzyn reprezentowaną przez Dariusza Zwolińskiego w sprawie wysokości i trybu przekazywania w 2019 roku środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych na dofinansowanie zadań w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” edycja 2019.

Krystyna Masłowska
Kierownik GOPS w Nadarzynie

  • Baner instytucji współpracujących w programie

Gmina Nadarzyn - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej 2019 roku realizował Projekt Usługa „Opieka wytchnieniowa” - edycja 2019. Programem objęte zostały 4 rodziny z terenu gminy naszej Gminy.

Zgodnie z podpisaną umową pomiędzy Wojewodą Mazowieckim reprezentowanym przez Annę Olszewską - Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego a Gminą Nadarzyn reprezentowaną przez Dariusza Zwolińskiego - Wójta Gminy Nadarzyn w sprawie wysokości i trybu przekazywania w 2019 roku środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych na dofinansowanie zadań w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” edycja 2019 Gminie Nadarzyn przekazane zostały środki z Programu w kwocie 16 800,00 złotych, a wkład własny Gminy wynosi 3 360,00 złotych.

Program Opieka wytchnieniowa skierowany był dla:

  • członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
  • osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Krystyna Masłowska
Kierownik GOPS w Nadarzynie

  • Baner instytucji współpracujących w programie
  • Plakat zakończenie VII Nadarzyńskich Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia

Serdecznie zapraszamy na zakończenie
VII Nadarzyńskich Dni Profilaktyki
i Zdrowego Stylu Życia

7 grudnia (sobota) 2019 r., godz. 17.00

Wykład otwarty:
Nowe pułapki chemiczne - e-papierosy,
substancje pobudzające i suplementy - co powinni wiedzieć rodzice?

Prowadzący:
dr hab. prof. ndzw. Mariusz Jędrzejko
Centrum Profilaktyki Społecznej

Nadarzyński Ośrodek Kultury
Pl. Poniatowskiego 42, Nadarzyn

Wstęp wolny!!!

  • Plakat Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

Zespół Interdyscyplinarny Gminy Nadarzyn
ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz
Powiatowy Zespół ds. Wdrażania Powiatowego Programu
ds. Przeciwdziałania Przemocy w Pruszkowie

zapraszają na

Międzynarodowy Dzień Eliminacji
Przemocy wobec Kobiet

25 listopada 2019 r.
godz. 15.00 - 17.00

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Sala konferencyjna Biura Rady (parter), ul. Mszczonowska 24, Nadarzyn

W tym dniu odbędzie się spotkanie z Panią Katarzyną Wiśniewską - Dyrektor Zespołu Ośrodków Wsparcia w Piastowie oraz prezentacja spotu "Historia pewnego słowa" i "Kopiuj, wklej. Pokaż mi ten lepszy świat", których pomysłodawcą i autorem jest Zespół Ośrodków Wsparcia w Piastowie.

Serdecznie zapraszamy!!!

Organizatorzy: Gmina Nadarzyn, Zespół Ośrodków Wsparcia w Piastowie

GKRPA w Nadarzynie wejście od strony Ronda Armii Krajowej

Wykaz dyżurów specjalistów
Specjalista Stałe dni konsultacji Godzina Zapisy
GKRPA / pełnomocnik Wójta ds. uzależnień wtorki 16:15-18:00

Bezpośrednio w Punkcie Konsultacyjnym w dniach i godzinach przyjęć

tel. +48 22 729 82 74 lub w GODM Tęcza (pon.-pt. 9:00-17:00), tel. +48 22 739 73 11

psycholog Agnieszka Jaślikowska środy
piątki
17:00-19:00
11:30-14:00

Bezpośrednio Punkcie Konsultacyjnym w dniach i godzinach przyjęć, tel. +48 22 729 82 74

psycholog dziecięcy Beata Nasiadka

09.11.2019 r.
23.11.2019 r.
07.12.2019 r.
14.12.2019 r.

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, tel. +48 22 739 73 20:

  • pon. w godz. 9.00-17.00
  • wt.-czw. w godz. 8.00-16.00
  • pt. w godz. 8.00-15.00

psychoterapeuta / specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie / mediator Marek Mietelski

piątki 16:00-19:30

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, tel. +48 22 739 73 20:

  • pon. w godz. 9.00-17.00
  • wt.-czw. w godz. 8.00-16.00
  • pt. w godz. 8.00-15.00

prawnik

wtorki od 16:15

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, tel. +48 22 739 73 20:

  • pon. w godz. 9.00-17.00
  • wt.-czw. w godz. 8.00-16.00
  • pt. w godz. 8.00-15.00

Porady udzielane są bezpłatnie. Zapraszamy!

Krystyna Masłowska - pełnomocnik Wójta ds. uzależnień

Szanowni Państwo!

W ostatnim czasie coraz częściej dochodzi do oszustw metoda na tzw. "wnuczka" lub "policjanta". Sprawcy oszustw podczas rozmowy telefonicznej podszywają się pod wnuczka, innego krewnego, znajomego osoby bliskiej lub funkcjonariusza publicznego, a następnie proszą o wsparcie finansowe spowodowane nagłym zdarzeniem losowym lub trudną sytuacją życiową. Podczas rozmowy zaznaczają, że nie mogą odebrać pieniędzy osobiście, proszą o przekazanie ich swojemu "znajomemu". Zaraz po zakończonej rozmowie, dzwoni kolejna osoba, często podszywająca się pod policjanta operacyjnego lub funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego, oświadczając że zajmuje się rozpracowywaniem grupy oszustów. Osoba ta instruuje potencjalnego poszkodowanego jak ma dalej postępować i poleca przekazać pieniądze oszustowi, który następnie ma zostać zatrzymany, a pieniądze niezwłocznie zwrócone prawowitemu właścicielowi, co nigdy nie ma miejsca. Ofiarami tych przestępstw są głównie osoby starsze, zamieszkujące samotnie, które są zbyt ufne.

Aby nie stać się ofiarą oszustwa APELUJEMY DO PAŃSTWA O OSTROŻNOŚĆ I ROZSĄDEK W KONTAKTACH Z OSOBAMI NIEZNAJOMYMI. PAMIĘTAJMY, ŻE FUNKCJONARIUSZE NIGDY NIE POPROSZĄ O PRZEKAZANIE PIENIĘDZY OSZUSTOWI LUB PRZELANIE ICH NA KONTO W RAMACH POMOCY W DZIAŁANIACH POLICYJNYCH. APELUJEMY RÓWNIEŻ ABY NIE PRZEKAZYWAĆ PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNAMY.

W przypadku zetknięcia się z próbami dokonania tego typu oszustw prosimy o kontakt z Komisariatem Policji w Nadarzynie dzwoniąc pod numer 22 729 81 77 lub numer alarmowy 112.

Komendant
Komisariatu Policji
w Nadarzynie
(-) nadkom. Dariusz Jeż

Światowy Dzień FAS - święto obchodzone na świecie corocznie 9 września, mające na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływ na rozwój płodu, a w przyszłości - na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka. Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS) to zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń spowodowanych działaniem alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Jego skutkiem mogą być wady wrodzone (wady serca, nerek, OUN), spowolnienie rozwoju, niska mas urodzeniowa, dysfunkcje mózgu, problemy ze wzrokiem i słuchem, kłopoty z koncentracją i uczeniem się.

OBJAWY FAS (Fetal Alcohol Syndrome - Płodowy Zespół Alkoholowy):

  • niski wzrost i małogłowie,
  • dysmorfie twarzy (twarz jest niesymetryczna, dość płaska, szeroka, o wyglądzie orientalnym, oczy dziecka osadzone są szeroko -tak, że nasada nosa sprawia wrażenie bardzo szerokiej, nos najczęściej jest krótki i zadarty, rynienka podnosowa słabo zaznaczona (lub nie ma jej w ogóle), górna warga jest bardzo cienka, odległość między nozdrzami a górną wargą jest dłuższa niż zwykle, uszy są nisko osadzone, często ze zniekształconymi małżowinami, owłosienie skóry głowy, brwi i rzęsy są obfitsze niż przeciętnie),
  • wady układu kostno-mięśniowego i zaburzenia czucia głębokiego, problemy z koordynacją (dziecko może np. złamać rękę i nie czuć tego),
  • problemy ze słyszeniem, opóźnioną zdolność mówienia,
  • zmniejszone pole widzenia, słabą pamięć wzrokowa (dziecko może się łatwo gubić nawet w okolicy domu),
  • anomalie w budowie wątroby, serca, nerek, narządów płciowych,
  • podwyższony próg bólu lub nadwrażliwość na ból,
  • nadpobudliwość,
  • problemy z pamięcią i trudności w uczeniu się (dziecko będzie się skarżyć, że „nic mu nie wchodzi do głowy”, choć się uczy),
  • zaburzenia zachowania, niedostosowanie społeczne, trudności w przewidywaniu konsekwencji swoich zachowań (może np. uciekać z domu).

Dzieci z FAS mają problem z zapamiętywaniem i wykorzystaniem zdobytych informacji, są też skłonne do uzależnień. Często pierwsze objawy FAS widoczne są dopiero pomiędzy 2. a 10. rokiem życia. FAS nie da się wyleczyć.

Krystyna Masłowska - pełnomocnik Wójta ds. uzależnień

Źródło: http://centrumwsparciarodziny.pl/index.php/12-9-wrzesnia-swiatowy-dzien-swiadomosci-fas-alkoholowy-zespol-plodowy

Informacje kontaktowe