Uwaga

Przy interwencji lub zgłoszeniu dopilnuj, aby została wypełniona „Niebieska karta”, dzięki której można rozpocząć procedurę przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Osobami uprawnionymi do wypełnienia „Niebieskiej karty” są:
- policjanci
- pracownik socjalny
- pedagog
- przedstawiciel służby zdrowia
- członek GKRPA

LinkiŚwiatowy Dzień FAS - 9 września PDF Drukuj Email
poniedziałek, 10 września 2018 08:14

Kobiety oczekujące narodzin swojego dziecka nie powinny pić alkoholu pod żadną postacią - 9 września Światowy Dzień FAS

W Polsce, co roku rodzi się około 9000 dzieci z zaburzeniami spowodowanymi spożywaniem alkoholu przez matkę w ciąży a do sięgania po alkohol podczas ciąży przyznaje się ok. 30% kobiet.

Czym jest Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS)? Czy istnieje bezpieczna dawka alkoholu dla kobiety w ciąży i jej nienarodzonego dziecka? Jakie są skutki picia alkoholu przez kobietę w ciąży?

Alkohol jest tak powszechny w naszym życiu, że często zapominamy iż jest substancją toksyczną. Szczególnie w okresie płodowym, kiedy kształtują się poszczególne organy alkohol zaburza ich prawidłowy rozwój. Przenika przez łożysko i jak podają specjaliści pół godziny po spożyciu alkoholu przez matkę stężenie alkoholu we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi matki. Konsekwencje picia alkoholu przez kobietę w ciąży są nieodwracalne - a uszkodzenia, które mogą przyjmować różnorodne formy od mikrouszkodzeń układu nerwowego i poszczególnych narządów do pełnoobjawowego FAS.

Zespół zaburzeń u dzieci z FAS dotyczy wad wrodzonych, somatycznych oraz neurologicznych. Dzieci z FAS mają niski wzrost, małą głowę, dysmorfie twarzy (m.in. oczy osadzone szeroko, nos najczęściej krótki i zadarty, słabo zaznaczona lub brak rynienki nosowej, bardzo cienka górna warga, twarz dość plaska, szeroka, uszy nisko osadzone, mały podbródek i broda). Dzieci rosną powoli, wykazują brak apetytu, ponadto wiele osób z FAS ma źle ukształtowane serce, nerki, przewody moczowe, ich mięśnie są słabe. W wyniku uszkodzenia mózgu oraz ośrodkowego układu nerwowego dzieci mają zaburzenia pamięci, koncentracji uwagi, są nadpobudliwe i nadwrażliwe na dźwięk i dotyk, skłonne do niekontrolowanych wybuchu gniewu.

Skutki fizyczne, intelektualne, emocjonalne są nieodwracalne i odczuwalne przez całe dzieciństwo oraz dorosłość.

Więcej…
 
VI Nadarzyńskie Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia PDF Drukuj Email
czwartek, 30 sierpnia 2018 21:06

W tym roku Nadarzyńskie Dni Profilaktyki dedykujemy najmłodszym - a właściwie rodzicom w trosce o prawidłowy rozwój dzieci. Gościem specjalnym i ekspertem będzie prof. Mariusz JędrzejkoPorozmawiamy m.in. o wpływie nowoczesnych technologii cyfrowych na rozwój emocjonalny dziecka.

Zapraszamy rodziców, babcie i dziadków, wychowawców - wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć, co w tej materii jest dobre dla dziecka a czego powinniśmy unikać. Serdecznie zapraszamy!

Szczegóły na plakacie.

Krystyna Masłowska - pełnomocnik Wójta ds.uzależnień.

 
Konkurs "Bezpieczna rodzina" PDF Drukuj Email
czwartek, 09 sierpnia 2018 21:50

Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałannia Przemocy w Rodzinie Gminy Nadarzyn zaprasza do udziału w konkursie na rysunek „Bezpieczna rodzina” (etap wstępny konkursu na rysunek „Bezpieczna rodzina” organizowanego przez Powiat Pruszkowski).

Regulamin konkursu wraz załącznikami dostępny po kliknięciu TUTAJ.

 
Narkotyki, dopalacze - gdzie szukać pomocy? PDF Drukuj Email
poniedziałek, 23 lipca 2018 19:18

Krajowe Biuro Przeciwdziałania Narkomanii oferuje bazę informacyjną nt. narkotyków i dopalaczy oraz bezpłatną pomoc telefoniczną i online.

Telefon zaufania

Jeśli masz problem z narkotykami zadzwoń!

801 199 990 Telefon zaufania czynny w godzinach 16.00 - 21.00.

Opłata za połączenie z telefonów komórkowych według stawek operatora.

Opłata za połączenie z telefonów stacjonarnych za pierwszy impuls.

Bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 służy młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony.

Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach.

Czynny od poniedziałku do niedzieli od 12.00 do 22.00.

Poradnia online

Jeśli masz problem z narkotykami i szukasz pomocy dla siebie lub kogoś bliskiego - napisz.
W ciągu kilku dni otrzymasz odpowiedź od specjalisty.
Porady są udzielane anonimowo i bezpłatnie.
Ekspertami udzielającymi porad są:

• psycholog,
• lekarz,
• prawnik.

Czas odpowiedzi: 1-3 dni. Zazwyczaj jest to 1 dzień po wpłynięciu pytania, może się jednak zdarzyć, że trzeba będzie na nie poczekać 2-3 dni.

Na stronie internetowej http://www.dopalaczeinfo.pl można znaleźć informacje o placówkach leczniczych w zakładce ZNAJDŹ POMOC BLISKO SIEBIE - wybierając województwo i typ placówki (np. placówki ambulatoryjne (poradnie), placówki prowadzące badania na obecność HIV, placówki stacjonarne dla osób niepełnoletnich, placówki stacjonarne dla osób dorosłych, hostele i mieszkania readaptacyjne, oddziały/pododdziały detoksykacyjne, programy leczenia substytucyjnego, programy redukcji szkód: punkty wymiany igieł i strzykawek, punkty drop-in, placówki dla osób z podwójną diagnozą, noclegownie i schroniska dla osób bezdomnych).

Krystyna Masłowska - pełnomocnik Wójta ds. uzależnień

Źródło: http://dopalaczeinfo.pl/strony/faq#o-uzaleznieniu

 
„Dopalacze” - czyli nowe narkotyki PDF Drukuj Email
poniedziałek, 23 lipca 2018 19:12

„Dopalacze” - czyli nowe narkotyki - to produkty o zróżnicowanym składzie, które łączy jedna wspólna cecha: zawierają substancje psychoaktywne działające na układ nerwowy człowieka w podobny sposób do dotychczas znanych narkotyków.

Substancje te są zarówno produkowane przez człowieka (czyli syntetyczne), jak i pozyskiwane z roślin. „Dopalacze” zawierają niezwykle groźne substancje dla zdrowia i życia osoby, która je zażyje. Mimo tego, że na ich opakowaniach widnieje napis: „Produkt nie jest przeznaczony do spożycia”, właśnie z taką intencją jest sprzedawany.

W grupie „dopalaczy” znajdują się substancje o różnym działaniu. Możemy je podzielić na trzy typy o działaniu:

1) pobudzającym,
2) halucynogennym,
3) reklamowanym jako zbliżony do marihuany.

Większość „dopalaczy” charakteryzuje się tym, że już w niewielkich dawkach działają na ośrodkowy układ nerwowy. Dlatego bardzo łatwo można je przedawkować, co prowadzi do poważnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego, a nawet śmierci.

Czy zażycie „dopalaczy” jest mniej groźne niż używanie innych narkotyków?

Zdecydowanie nie jest to prawdą, że „dopalacze” są mniej groźne niż narkotyki.

Może być wręcz przeciwnie. „Dopalacze” mogą okazać się szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia, gdyż ich skład jest nieznany użytkownikowi (a czasami również osobom oferującym te produkty).

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 37
©2014 Stop Przemocy.